Avatar billede runeryberg Nybegynder
05. juli 2005 - 20:11 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

system 32 fejl forhindre windows i at starte

Jeg er virkelig på den.
Pludslig kan jeg ikke starte min pc op da den kommer med denne meddelelse:
windows kan ikke starte, fordi denne fil er beskadiget eller mangler: \windows\system32\config\system

derefter står der, man kan reparere filen ved at boot'e fra xp-cd'en og trykke "r"
Det prøvede jeg så, men kom hurtigt ind i noget dos/command-halløj, og dér må jeg sige, jeg står af.

Er der nogen af jer der hurtigt kan hjælpe mig her, please?
Avatar billede Slater Ekspert
05. juli 2005 - 20:15 #1
Den fil er din registreringsdatabase. Med mindre du er så heldig at du har en backup, er der intet at gøre. Jeg har selv fået den fejl en million gange, fordi min harddisk er gammel og laver bad sectors, og en repair fra boot-CD'en hjælper ikke en skid.

Den eneste løsning jeg har fundet der virker, er at geninstallere Windows. Du mister ikke dine data, hvis du bare installerer det oven i den gamle, men du skal selvfølgelig installere og opsætte alting igen.
Avatar billede runeryberg Nybegynder
05. juli 2005 - 20:25 #2
oh my god!
Hmmm, jeg har xp til at ligge på en spritny sata disk fra samsung. Den er partitioneret i C: og D: alle mine programmer ligger på C-partition.
Er det muligt at reparere xp, uden det påvirker andre programmer på samme partition?
Avatar billede Slater Ekspert
05. juli 2005 - 20:28 #3
Som sagt, dine programmer vil stadig ligge der - men du skal alligevel geninstallere de fleste, da de jo mister deres registreringsdatabase-værdier. Mange programmer vil bare sige at de ikke er installeret korrekt så, og nægte at starte.

Men hvis du bare starter din WinXP installation fra CD'en, vælger ny installation og samme partition som før, så vil den spørge dig om den skal formatere eller lade filsystemet være - du vælger naturligvis den sidste løsning, og så spørger den om den skal slette den eksisterende Windows installation, eller lave en ny mappe til det. Du kan lige så godt bare vælge at slette den gamle, men du mister intet andet.
Avatar billede runeryberg Nybegynder
05. juli 2005 - 20:33 #4
det er sq fedt nok, hvis det altså virker...
Tror du det er min harddisk der allerede er basket, siden den her fejl opstår? Har aldrig oplevet det før...
Avatar billede Slater Ekspert
05. juli 2005 - 20:34 #5
Mjah... jeg har kun selv oplevet at det er sket pga. bad sectors på disken.

Giv den en fuld scandisk ( chkdisk C: /x/f/r ), og hvis den finder fejl allerede, så send den tilbage til forhandleren, mens garantien stadig dækker.
Avatar billede Slater Ekspert
05. juli 2005 - 20:35 #6
hov, "chkdsk" hedder den selvfølgelig.
Avatar billede runeryberg Nybegynder
05. juli 2005 - 20:36 #7
cool nok. Tak skal du forløbigt ha. Jeg ser lige om det virker...
Avatar billede runeryberg Nybegynder
06. juli 2005 - 10:45 #8
all-right! Det virkede sq. Jeg har dog ingen idé om hvorfor fejlen opstod. Der var i hvert fald ikke noget fysisk galt med harddisken. Tak for hjælpen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester