Flere Input til et Højtaler sæt.
Ok til at starte med, lad mig lige forklare min opsættning, lidt længre nede kommer mit problem.Jeg har i min bil installeret nogle 2.1 PC højtalere.
Det har jeg gjort ved at købe en 230v 300w omformere.
Det har jeg så brugt sammen med min minidisk, og nogle gange min laptop, der også henter strøm fra omformeren.
Så for ca: 500kr for omformere og kabler og sikring, et par gammle PC-Højtalere, har jeg fået et lydanlæg med subwoofer i min bil, der lyder godt, også på høj volume.
Men jeg har også en indbygget gammel cassette radio, og jeg har en PDA ed GPS navigation, så jeg besluttede at lave sådan så jeg kan kopple dem allesammen til den gode lyd fra PC højtalerene, det lavede jeg meget simpelt ved at lave et sammle kabel, der kan hente lyde fra flere enheder, det er direkte kabler uden noget elektronik ind imellem.
Radion har ikke noget line out, så den har jeg kopplet via bag højtalerene, og så skruet volumen helt ned, det virker fint.
Så nu har jeg mulighed for at have lyd fra GPS til at komme ud igennem højtalerne, og sammtidigt have Radio, eller Minidisk til at spille musik.
Og som en bonus så lavede jeg så jeg kan kopple høre bøffer til, for når kone og børn sover under natt turen på ferien.
Ok så nu har jeg beskrevet vad jag har. og her kommer så mit problem.
Jeg kan have lyd fra vilken som helst vilkårlig enhed og det virker fint, men når jeg bruger GPS og enhed nummer 2 for musik, så forsvinder lyden, eller bliver den meget svagere fra den GPS.
For eksemel, Jeg tænder for GPS, det virker fint, Men når jeg tænder for Radio'n så forsvinder lyden fra GPS næsten helt.
Det samme sker når jeg bruger GPS og minidisk, Cd, MP3, osv.. sammtidigt.
Vad skal jeg bygge for at kopple alle de her enehederne sammen?
dvs, 2 indgange der kommer fra en line out på GPS og på en minidisk eller anden portable avspillere (MP3, CD,...), og en Speaker out der kommer fra en Bil stereo Radio, der så koppples via et hørebøff stik, videre til en line in på nogle PC højtalere.
Jeg har en smule forstand på Elektronik, men det er over 13 år siden jeg gick i skole some el/tele tekniker, og avsluttede aldrig studierne. Og jeg har aldrig arbejdet med det. Så jeg kan bygge ting efter beskrivelser og diagrammer, og til en vis grad forstå logiken bagved, men ikke komme op med mine egne designs.
Så om der er nogen der kan hjælpe mig med det, eller pege mig i rettning af hvor jeg kan finde det jeg skal bruge uden at det koster mig en bondegård, hele projectet var ment at ikke koste alt for meget da konen ikke lader mig købe det der lyd anlæg til flere tusinde kroner :-), Og de her PC Højtalere lyder forbløffende godt, ja en løsning er for mig værd 200 points.