Avatar billede movingrok Nybegynder
07. juli 2005 - 18:42 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Offentlig IP adresse til en printer

Er det muligt at tildele en printer en offentlig IP adresse, hvis ja hvordan gør man det?
07. juli 2005 - 18:48 #1
Ja, mon ikke, hvad skal du bruge / lave med dette? Det vil jo kræve at du har en fast IP - du skal konfig. printeren med den off. IP
Avatar billede screem_brille Novice
07. juli 2005 - 19:00 #2
som brandmand skriver je det er muligt men bestemt ikke særlig smart
Avatar billede ole_madsen Ekspert
11. juli 2005 - 15:49 #3
Jeg er enig med de to andre *HOST* :-)

Det kræver du har en offentlig IP adresse, og at printeren er på et offentligt net. Så er det bare at give printeren IP adressen.

Men som der også skrives, er det ikke en særlig smart løsning, da alle så kan printe til din printer, og der vil nok ikke gå særlig langt tid før folk begynder at "spamme" printeren.

Der findes andre løsninger, men de afhænger nok af hvilken brug du egentlig forventer at gøre af printeren. Så du må nok uddybe din situation.
Avatar billede ksoren Nybegynder
11. juli 2005 - 15:52 #4
Om folk spammer den, kommer vel an på om den er placeret bag en firewall
Avatar billede ole_madsen Ekspert
11. juli 2005 - 15:58 #5
En del vira opsøger printere (gerne netværksprintere der ikke er installeret på den inficerede maskine), og skriver "spam" ud på, som oftest sin egen kildekode.

Hvis printeren står bag en firewall der har lukket for print - ja så kan det ikke lade sig gøre (med mindre den inficerede maskine står på indersiden af firewallen), men så er det også svært at printe....
Avatar billede screem_brille Novice
11. juli 2005 - 16:07 #6
du kan ille dele printeren og have den bag en firewall, (eller jo det kan du godt, men så er der ingen grund til at have den bag en firewall i første omgang vil jeg mene)
Avatar billede ksoren Nybegynder
11. juli 2005 - 16:18 #7
Grunden kunne måske være, at man kun ønskede få udvalgte adresser udefra havde adgang til printeren.
Avatar billede screem_brille Novice
11. juli 2005 - 16:24 #8
ksoren, ja men var nok bedre at såørger fortæller lidt emre istedet for at være så tavs, ellers er det lidt svært at komme med yderligere hjælp (kommer jo også an på hvad ydstyr der ellers sidder der osv)
Avatar billede movingrok Nybegynder
24. oktober 2005 - 12:38 #9
Svar fundet andet steds.
Avatar billede screem_brille Novice
24. oktober 2005 - 21:15 #10
LOL
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester