Avatar billede tewsd Nybegynder
15. juli 2005 - 12:40 Der er 6 kommentarer og
3 løsninger

Debian hardwarekrav?

Hvad er minimums kravene til ens hardware, hvis man vil installere Debian med Window manager?
Avatar billede lassebm Nybegynder
15. juli 2005 - 13:43 #1
Kommer lidt an på hvad for window manager du vil benytte..

Fluxbox, icewm, XFCE4 er bare nogen af letvægts managerne som kan køre på meget lidt krævende hardware.

Gnome og KDE er derimod men del mere krævende. Især de nyere versioner.
Avatar billede Slettet bruger
15. juli 2005 - 13:46 #2
Men på ingen måde så krævende at enhver normal PC som enddag er adskillige år gamle ikke kan køre det fuldstændig fejlfrit.

Medmindre din computer er 10 år gammel tror jeg ikke du behøver bekymre dig om noget.

--
pacroon
Avatar billede tewsd Nybegynder
15. juli 2005 - 14:20 #3
Det er en bærbar fra omkring 1997, jeg gerne vil installere det på.

Pentium 150 MHz
48 MB RAM
2 GB harddisk

Jeg havde regnet med at det skulle være den simpleste window manager jeg kunne finde, som f. eks. Fluxbox eller lign, altså ikke noget med desktop environment, da den eneste grund er at jeg vil havde en browser. Hvis der fandtes en til rent textmiljø, der kunne vise HTML, havde jeg ikke behøvet nogle manager. Vil det kunne lades sig gøre på en bærbar med de specificationer?
Avatar billede lassebm Nybegynder
15. juli 2005 - 16:11 #4
Der findes rene text browsere..

links
links2
lynx

er nok de mest brugte.

Det er endda muligt at få den til at vise billeder hvis du benytter dig af en direct manager i din kerne, og starter programmet med det parameter.

Derudover kan du også få mus på hvis du installere gpm i shell'n :)

Det kan sagtens lade sig gøre. Både med og uden grafisk brugerflade !
Avatar billede Slettet bruger
16. juli 2005 - 21:37 #5
Jeg vil anbefale dig at se på http://damnsmalllinux.org/ som er en Mini-LiveCD baseret på Debian, som netop er beregnet på små maskiner.

De siger selv, at minimumskrav er 16MB ram for tekst eller 24 for X.
Avatar billede Slettet bruger
20. juli 2005 - 16:14 #6
Kunne du bruge svarene til noget? :)
Avatar billede tewsd Nybegynder
20. juli 2005 - 20:27 #7
Ja, jeg kunne skam godt bruge svarene. Tak for hjælpen.
Avatar billede tewsd Nybegynder
23. juli 2005 - 14:38 #8
zyphon, kender du nogle sider der forklarer det med direct manager, så jeg kan få billede visning?
Avatar billede lassebm Nybegynder
23. juli 2005 - 15:02 #9
Det kræver at du har en framebuffer i shell'n ! Mener det er nok at loade modulet fbvesa, og så kan du starte links2 eller andet med et paramater set evt. med "man"
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester