Avatar billede Diojr Praktikant
17. juli 2005 - 10:47 Der er 1 løsning

Deaktivering af messenger i NT

Simpelt spørsmål sikkert, men jeg leder efter en måde at deaktivere den "messenger", eller "alerter" der er aktiveret som standard i NT.

Maskinen jeg sidder ved har stået bag firewall, og det er derfor ikke blevet gjort tidligere. 50 point til den der kan huske bedre end mig.
Avatar billede arlet Juniormester
17. juli 2005 - 11:26 #1
Slå tjenesten messenger fra
Gå ind på http://grc.com/stm/shootthemessenger.htm
og tryk på download now
Så trykker du kør
Så dukker "programmet" op og der trykker du disable messenger
Så genstarter du og så kommer der ikke flere af de popups.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester