Avatar billede krk Nybegynder
26. juli 2005 - 12:40 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

billede altid det samme sted

Hvordan får jeg et billed til altid at starte nede i venstre hjørne. Man skal altid kunne se billede lige meget hvor stort browser vinduet er.
Kan der findes en løsning på dette?
Avatar billede krk Nybegynder
26. juli 2005 - 12:41 #1
ups, spørgsmålet skulle vist ikke ligge under denne kategori (undskyld, men hvis nogle kan svare må de gerne det :-))
Avatar billede busschou Praktikant
26. juli 2005 - 12:44 #2
<img src="billede.jpg" style="position:absolute; left:0px; bottom:0px;">
Avatar billede busschou Praktikant
26. juli 2005 - 12:44 #3
så vil billedet lægge sig 0px fra venstre side og 0px fra bunden, hvis det er det du mener?
Avatar billede krk Nybegynder
26. juli 2005 - 12:57 #4
det var lige det jeg mente.
Et andet problem er så selvfølgelig lige opstået og det er at når jeg laver browser vinduet meget lille (mindre end billede, som er widte=37 height=450)så forsvinder toppen af billede jo bare ovenud af browser vinduet.
Jeg kunne godt tænke mig at når toppen af billede når toppen af browseren, så stopper billede. Hvis brugeren så fortsætter med at lave browservinduet mindre så foregår det bare som normalt med at billede forsvinder fra bunden.
Håber du forstår hvad jeg mener, det er lidt svært at forklare :-)
Avatar billede busschou Praktikant
26. juli 2005 - 13:00 #5
Det forstår jeg godt,
Men i og med det positioneres absolut til 0px fra bunden og venstre, så vil det altid først forsvinde andre steder hen end til venstre og nedad :o)
Er der nogen speciel grund til dit ønske?
For der skal nok lidt mere kode til
Så skal der hver gang der resizes tjekkes på om billedet nu macther med toppen af vinduet og hvis det er tilfældet skal positioneringen laves om
Lidt bøvlet - tror jeg
Avatar billede krk Nybegynder
26. juli 2005 - 13:05 #6
ok. Det fordi det der står i toppen af billede gerne skulle være synligt for brugeren hele tiden. Og af design mæssige årsager kan jeg ikke tage noget af bunden af billede.
Jeg har ingen forstand på selv at lave koden, men jeg vil selfølge gerne ligge flere point ;-)
Avatar billede busschou Praktikant
26. juli 2005 - 13:07 #7
Du skal over i javascript kategorien så
For det skal jo så laves "interaktivt" og det kan css ikke, det kan javascript, der hvor det er slået til altså :o)

Jeg er ikke god nok til javascript til lige vupti at kunne stykke noget sammen til dig desværre :o(
Avatar billede krk Nybegynder
26. juli 2005 - 13:08 #8
ok, jeg prøver javascript.
Tak for hjælpen
Du henter bare dine point
Avatar billede busschou Praktikant
26. juli 2005 - 13:10 #9
det var så lidt da :o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester