10. april 2001 - 12:10Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Sammenligne en fil dato med dags dato
Hej.
Jeg har meget lidt styr på Delphi. Men jeg har brug for at få gjort et lille stykke kode operativt.
Koden skal gøre følgende:
Kontrollere at filen normal.ops er blevet redigeret i dag (altid den i pc\'en gældende dato), hvis dette ikke er sket skal der skrives en meddelelse om at normal programmet ikke er kørt.
Jeg forestiller mig at det er noget i stil med:
IF (fildato = pcdato) Then { OK } Else { Meddelse på skærm }
Egentligt skal jeg også bruge den til Turbo Pascal 7
function FiledateCheck(Filename : String) : Boolean; var SearchRec : TSearchRec; begin FindFirst(Filename,FaAnyFile,SearchRec); Result := Trunc(FileDateToDateTime(SearchRec.Time)) = Trunc(now); end;
procedure TForm1.FormCreate(Sender: TObject); begin if FiledateCheck(\'Unit1.pas\') then begin ShowMessage(\'Filen er fra i dag\'); end else begin ShowMessage(\'Filen er IKKE fra i dag\'); end; end;
Det ser fint ud, hvordan gør jeg hvis jeg vil klippe det direkte ind i den eksisterende kode. Altså ikke have en procedure. Den skal implementeres midt i opstarten af et program.
Men ville det så se sådan ud?
if FiledateCheck(\'c:\\test\\normal.ops\') then begin StartTest(); end else begin ShowMessage(\'Filen er IKKE fra i dag\'); AfbrydTest(); end;
Ville dette virke, eller er der noget der skal initieres først.
He he, der er vist noget jeg har misforstået..... Jeg troede at der var en funktion i Delphi der tillod dette, men jeg kan se nu at filedatecheck skal implementeres i koden. Dette har jeg lige lidt problemer med, så jeg vender nok tilbage efter påske.
james_t_dk >> Der er en lille memory leak i koden FiledateCheck skal se sådan her ud :
function FiledateCheck(Filename : String) : Boolean; var SearchRec : TSearchRec; begin FindFirst(Filename,FaAnyFile,SearchRec); Result := Trunc(FileDateToDateTime(SearchRec.Time)) = Trunc(now); FindClose(SearchRec); end;
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.