Avatar billede slatzh Nybegynder
01. november 1999 - 17:29 Der er 6 kommentarer

Modem

Jeg har et USB modem og når jeg ringer op med det siger det bar efter et lille stykke tid "der kunne ikke etableres forbildelse" Hvad er der galt med det??
Avatar billede winkill Nybegynder
01. november 1999 - 17:58 #1
Hvilken udbyder har du?
Kan du høre at modemet ringer op?
Hvor lang tid er et lille stykke tid? (Inden fejlen kommer).
Avatar billede s Nybegynder
01. november 1999 - 18:41 #2
Det kan enten være fordi telefonnummeret er forkert eller fordi brugernavnet og passwordet ikke passer sammen.
Ellers kan du evt. prøve at kontakte din udbyder.
Avatar billede winkill Nybegynder
01. november 1999 - 19:00 #3
S > Så enkelt er det ikke, det kan være opkaldsservertype der er sat forkert, det kan være servertyper/protokoller der er sat til andet end TCP/IP eller evt. at servertyper/advanceret er indstillet forkert.
Det kan være TCP/IP indstillinger der er fååked, eller opkaldskortet der skal rettes. Måske er det støg på linien, hvilket heldigvis er let at gøre noget ved, eller det kan være noget helt andet der er problemet...

Uanset så er det ikke så svært endda at finde/rette fejlen (99 uf af 100 tilfælde)
Avatar billede slatzh Nybegynder
01. november 1999 - 19:18 #4
Jeg ved at det ikke er bruger navnet eller adgangs koden der er forkert for så lang kommer det aldrig. jeg kan godt høre at det ringer op. Jeg har Get2net som udbyder, fejlen kommer ca efter 20-35 sek. Det er forresten med v90. Er der nogen der vill prøve at kigge på min log fil og se hvad der kan være galt, jeg kan sende log filen via e-mail.
Avatar billede winkill Nybegynder
01. november 1999 - 19:22 #5
trwi@int.tele.dk
Avatar billede winkill Nybegynder
01. november 1999 - 19:58 #6
Problemet er så vidt jeg kan se at den sender ATDT til modemet to gange, og det må den ikke! Første gang sender den ikke noget nummer med, men modemet æder det og siger Ok, anden gang går det galt, og så hænger den på, hvilket tager lidt tid.

Mit bedste bud er at du skal ind i Denne Computer -> Netværk via Modem -> Egenskaber for din forbindelse -> og slå "Brug områdenummer og opkaldsegenskaber" fra.
Derefter skal du ind på fanebladet Servertyper og fjerne alle markeringer på nær TCP/IP (Den nederste).

Det skal hjælpe!!! ...ellers så prøv at slå V90 fra:
Denne Computer -> Netværk via modem -> Egenskaber for din forbindelse -> Konfigurer -> Forbindelse -> Advanceret. I feltet Yderligere Indstillinger skal du skrive en af neden stående koder:
AT&F-V90
AT&FE0V1&A3&D2&C1S0=0-V90

Virker det heller ikke, så slet det igen og ring til Get2net (Eller skift til Tele Danmark Internet)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester