Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.
DirectX er en række standardiseringer til at lette programmørers arbejde - især med henblik på billedegenskabelse og lyd, og derfor var det oprindeligt primært ment som hjælp til lettere og standardiseret udvikling af spil.
GROFT sagt.... DirectX er en form for standard. Der er nogle folk der har sat sig ned og er blevet enige om en standrd for hvordan man f.eks. laver grafik (dækker over al mulig multimedie). Når jeg så vil lave et spil, skal jeg ikke til at opfinde en masse ny kode for at få grafik i mit spil. Jeg kan læse hvordan DirectX fungere og kan så basere mit spil på dét. Så skal jeg bare sørge for at det kommer til at se godt ud :)
Peri, du er velkommen til at modtage point. Skriv svar! Gratis, er desværre ikke den bedste til det engelske, så kunne ikke bruges. Ellers tak for insats.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.