Avatar billede frddy Nybegynder
10. august 2005 - 13:05 Der er 6 kommentarer og
2 løsninger

Crash med Geforce 6600GT

nu har jeg for få dage siden købt mig en ny computer. Det hele har virket perfekt indtil nu og den er virkelig lækker. Jeg har kunne spille battlefield 2 demo og world of warcraft med de mest krævende indstillinger og det har bare kørt super. Men så igår da jeg ville spille Pro Cycling Manager 05 crasher den når man starter et løb. Man kan sagtesn bevæge sig rundt i menuerne og købe spillere osv. Men så snart jeg starter et løb genstarter hele computeren. Jeg har prøvet at finde nogle andre drivers uden held, men ved heller ikke hvilken der er perfekt. Før jeg skiftede driver havde den også problemer med at afspille film, men det blev løst med de nye drivers, computeren rebooter bare stadig når jeg vil spille PCM.

computeren:
3.0GHz Pentium4/
1024MB Ram/
Geforce 6600GT 128MB AGP/
160GB HD/

Dvd-r/w
Avatar billede allanfo Praktikant
10. august 2005 - 13:07 #1
Prøv at se om der er en patch til spillet online. Det lyder nærmest som om spillet er defekt.
Avatar billede frddy Nybegynder
10. august 2005 - 13:14 #2
jeg har skam prøvet at opdatere det. Først til den nyeste, så troede jeg måske det var fejl i den, så prøvede jeg en lidt ældere og stadig samme fejl. Det er sgu underligt :|
Avatar billede mrrius Nybegynder
10. august 2005 - 13:18 #3
måske du har installeret nogle codex som conflikter...
nogle codex skal installeres i bestemt rækkefølge for at fungere.
Avatar billede frddy Nybegynder
10. august 2005 - 13:25 #4
codex i hvilken forstand? til at se film eller hvordan? jeg har stortset ikke installeret andet end programmer da jeg ikke rigtig har haft tid til andet. Så ingen codex så vidt jeg ved.
Avatar billede mrrius Nybegynder
11. august 2005 - 13:09 #5
ok , hvis du ikke har haft installeret codex , då er det nok ikke lige der problemet ligger. har du lavet windows opdateringerne , det kan være at spillet har brug for et nyere explorer.
Avatar billede mrrius Nybegynder
05. september 2005 - 14:38 #6
måske er der en patch til cykel managern, som klarer problemet?
Avatar billede allanfo Praktikant
08. marts 2006 - 19:35 #7
På tide at lukke. Læg selv et svar og accepter det.
Avatar billede frddy Nybegynder
14. marts 2006 - 22:08 #8
det er efterhånden ret lang tid siden. Men så vidt jeg husker, fandt jeg ud af fejlen kom fordi der var noget galt med driveren på mit LYDkort. På en eller anden måde startede jeg computeren op i bluescreen og kunne se fejlen, fandt en ny driver og har ikke set problemet siden.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester