Todos er opgaver, der ønskes løst indenfor en arbejdsdag. Derfor ingen tidspunkt. Hvis du vil have tidspunkt på skal du oprette en Kalenderaftale af typen Reminder.
ok reminder, men mig bekendt kan jeg kun som minimun sætte den til 1 dag før.
jeg laver en reminder om 20 August kl 14-15 jeg vil så gerne have en besked om at jeg skal noget der. men jeg kan migbekendt kun sætte den (som minimum) 1 dag før. og ikke 5 min før eller kan jeg?????
Du kan ikke lave en reminder på time interval, så der er nok 'adviser mig'(alarm) funktionen du kalder reminder
Reminder = Huskeseddel på dansk og der er kun 1 klokkeslet, og der kan du sige x min, timer, dage før og sågar også efter :o)
Aftale kan du sætte fra og til i klokkeslet i kalenderen og der kan du også sætte min, timer, dage før og efter
Møder er ligesom Aftaler, dog hvor du kan reservere lokale ressourser, lokaliteter + invitere andre
så er der kun 2 tilbage :o)
Heldagaktiviteter og mærkedage, og de køre på hele dage og kan alamere min, timer, dag før, men kommer så med alarm efter 24.00, hvis der er sat til nul min, timer. dage før.
Så, brug aftaler, el. møde hvis du skal have kalender booket meller 2 klokkeslet
PS: du kan default opsætte Advisering i kalender under 'handling-værktøj-indstillingen' og fanen kalender og opgaver + Alarmer
Ja, Vivler har ret i at du selvfølgelig skal huske adviseringen (eller "Notify me"). Det er her at selve alarmen sættes. Alarmen kan sættes til alle mulge tidspunkter før selve afviklingen af hændelsen. Grunden til at jeg foreslog Reminder er at denne mest svarer til ToDos og ikke optager BusyTime i kalenderen i modsætning til de fleste andre. Og når så du ville have "tidspunkt før" så er det Reminder der er brug for. Men bagefter skriver du at du har et tidsinterval. Så er det selvfølgelig en aftale (med eller uden andre deltagere) du skal have fat i.
ToDos opfører sig mere som Heldagsaktiviteter. Det smarte ved ToDos er at de kan sættes til automatisk at flytte sig til næste dag hvis du ikke har nået det den foregående dag. Det gør kalenderindlæg ikke.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.