læsestof til 70-270
Hej alle!Jeg har søgt lidt her på eksperten angående erfaringer med MS eksamer.
Jeg har planlagt at skulle igennem MCSE security på 2003 server. Jeg er ved at være færdig med forberedelserne til 70-270 eksamen (tror jeg). Jeg har nu fundet ud af ved at læse lidt her på eksperten at traning kits ikke er nok passer det?. Er det ikke de bedste bøger at købe da, hvis nej hvad så? For havde planlagt at købe core requirements bagefter til at bestå de 4 eksamnier. Men ikke hvis bøgerne ikke er gode. Synes selv at Traning Kits bogen til 70-270 er okay. Men har heller ikke rigtig så meget erfaring med andre bøger.
Det jeg helst ville undgå var at bruge mange hundrede kroner på f.eks transcender. Er det muligt at finde nogle bøger som underbygger eksamnierne bedre end traning kits? Eller er de gode nok?
Til sidst. Hvordan foregår en eksame? Da det er den første jeg skal til er det jo meget rart at vide lidt om hvordan det foregår. Altså hvor langt tid tager den, må man have nogle fejl, får man svar om man er bestået lige efter, går ikke ud fra at man må have noget matriale med? Skal man kunne alle de switches der er til de forskellige kommandoer? Eller ligger de ikke så meget vægt på det?
Tror det var det hele, håber nogle af jer kan svare på bare noget af det.
