Avatar billede -onslow- Nybegynder
15. april 2001 - 23:38 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Photoshop 6.0 nemt!

Hej.

Jeg har et billede af et joystick og vil nu gerne fjerne alt det hvide. hvordan går jeg det?
Avatar billede Beach Mester
15. april 2001 - 23:42 #1
Du går ind med din magic Wand tool (W) og klikker på den hvide farve. Så smutter du op i select > similar.
Så er alt det hvide selectet, så skal du bare trykke på delete.
Hvis du stadig har den hvide farve så er det fordi du kan har et layer. Opret et nyt layer > tranperant og lig det nederst!
//Beach
Avatar billede -onslow- Nybegynder
15. april 2001 - 23:47 #2
Tak prøver lige
Avatar billede -onslow- Nybegynder
15. april 2001 - 23:47 #3
Tak det virkede!
Avatar billede Beach Mester
15. april 2001 - 23:48 #4
Selv tak:-)
//Beach
Avatar billede osaka_san Nybegynder
15. april 2001 - 23:58 #5
Hvis du er lidt fingernem kan du også bare vælge ereaseren (viskelæderet) og slette alt det hvide.

Det lyder banalt, men giver oftest det bedste resultat hvis man bruger en lille brush (pensel) og zoomer godt ind og starter fra en ende af. Det skræmmende der kan tilføjes er at selvom dette lyder banalt så er det rent faktisk den metode de fleste profesionelle bruger, netop da det giver det bedste resultat (i forhold til de automatisk ting som magic wand og lign.) med lidt øvelse.

De automatiske ting er gode til specielle ting, men ofte skal man vide ret meget om hvordan de virker for at få et resultat der er brugbart og så er den anden løsning nemmere :o).

Dog kan den med viskelæderet være lidt tricky med en mus og bruges oftest af folk der har såkaldt digitizer (tegnepen), men som sagt øvelse gør mester. :o)

God fornøjelse og god påske
Oscar Eg Gensmann
Avatar billede -onslow- Nybegynder
16. april 2001 - 00:01 #6
osaka_san tak
Avatar billede osaka_san Nybegynder
16. april 2001 - 00:04 #7
Anytime - just whistle an i\'ll be there ;-P

/Oscar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester