Avatar billede johncleese Nybegynder
26. september 2005 - 13:14 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

farveprint vokser!

Hej
når jeg udskriver et jpg billed der fylder 1 megabyte til en netværks farve printer så når filen op på 10 mega byte før printeren begynder at printe billedet ud?
10 mega byte er meget når filen kun fylder 1 mega. hvorfor?
Avatar billede boxer Praktikant
26. september 2005 - 13:44 #1
Er det ikke bare den plads udskrivningen bruger mens billedet skrives ud?
Avatar billede silvershadow Nybegynder
26. september 2005 - 13:52 #2
Det rå billede fyldte måske oprindelig 10 MB eller mere inden det blev komprimeret til Jpg. Når du ser billedet på skærmen, er det dannet af de 3 grundfarver RGB (rød grøn og blå), det skal nu laves om  og billedet skal dekomprimeres og omdannes så printeren kan forstå det, dens farver er CMYK (cyan magenta yellow og black(k)). Derfor
Avatar billede johncleese Nybegynder
26. september 2005 - 15:56 #3
tak for det
Avatar billede silvershadow Nybegynder
26. september 2005 - 18:50 #4
Du er velkommen en anden gang ;-))
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester