Download programmet 3dmark 2001 fra http://www.futuremark.com/download/?3dmark2001.shtml. Installer programmet og kør en test. Hvis den går ned eller viser fejl på billedet, så er der noget galt med kortet. Opstår problemet først efter nogen tid i maskinen, så skal testen sættes til at køre i loop f.eks. 1 time eller måske mere.
CPU’en, GPU’en eller VPU’en er i dag bygget op omkring 2 meget grundlæggende ting. Den ene der laver grafikken, bedømmer afstande og laver former, figure og strukture. Og så er der den der farvelægger den, giver den nuancer overflader og lys. Derunder er der rigtig mange andre funktioner, og det kan gøres på mange forskellige måder. Oprindeligt havde grafikprocessoren generelt kun funktionen med farver og lys, da det er den mest resursekrævende. Og derfor starter vi med at kigge på det, hele grafikprocessoren er opbygget omkring, selve pixelpipelinen.
Beregning, rendering, lager, og ændre billedet fra digital til analog er jo helt basalt funktionen. Derfor må det siges at være yderst svært at finde decideret fejl beskrivelser/billeder
Det som jeg søgte var mere i retning af: Jeg har et grafikkort, som nogen gange virker perfekt under alle forhold. ingen artifakter ingen grafikfejl intet at spoyye overhovedet. temp ligger pænt i everest og alt synes i skønneste orden. 3dmark giver heller ingen udslag. UT2003 NFSU2 og GTA san andreas i timevis giver ingen udslag
så slukker jeg maskinen, og tænder den igen senere på dagen. kommer forbi det første windows xp loader bilede, og nå den går til den blå skærm med velkommen, er den gal. skærmen er opdelt af sorte striber lodret og vandret. alt fungerer i øvrigt normalt, og jeg kan i ro og mag lukke maskinen og forsøge igen.
Så kan det enten gå godt og jeg ender i situation 1
eller det kan gå skidt og jeg ender i situation 2
Jeg har selv mistanke om dårlig forbindelse enten i stikket eller i forbindelse med soklen, som evt kan være lidt slidt. lirker jeg lidt med kortet i soklen eller med stikket kan det se ud til at løse problemet
--------------------------------------------
PS jeg har ikke glemt guiderne til tv-out. Det nye kort jeg har her, er et brugt 9500. Skal nok komme op med en lille guide. kan sige, at tv-out har sine fordele og ulemper på begge korttyper, så det bliver sikkert spændende
Skønt at kunne komme op med en fejl en sand ekspert ikke lige kunne greje*GG* men på den anden side også banke irriterende.
kortet er pillet ud, og skal inden længe sættes i hos en ven, hvor jeg forventer, at problemet ikke kommer igen. Holder stadig på, at der er tale om dårlig kontakt til MB, da det så vidt jeg har erfaret kan afhjælpes med lidt blid gymnastik.
hvis du smider et svar ind, skal du få pointene for din indsats.
mvh carsten
p.s Ville du vælge et radeon 9550 eller et geforce 6200 hvis du havde et budget på 500. begge kort fra asus
Du kan du tjekke om en resning af kobberet hjælper.
Omkring valg af VGA, så er det ret nye 6200 spændende.
Alt efter hvilket det er, så er det mit forslag.
Kortet fra Asus med 128MB RAM bruger TurboCache.
GeForce 6 serien med PCI Express, gjorde det muligt for implementeringen af TurboCache. Tidligere blev der arbejdet på et AGP kort med TurboCache, men ideen med at benytte systemhukommelsen til den grafiske rendering, kræver en markant hastighed på den grafiske bus i begge retninger, hvilket AGP interfacet ikke kunne tilbyde. En af årsagerne til AGP 8X ikke kunne udnytte TurboCache optimalt var at båndbredden var for lille på AGP interfacet. AGP 8X tilbyder kun 2,1 Gbps hvor PCI Express tilbyder 4Gbps og dette i begge retninger. Med AGP og dets begrænsning på 2,1Gbps vil TurboCachen ikke blive allokeret hurtigt nok. TurboCache benytter sig af hastighedsmulighederne i Express bussen, og kan denne vej benytte sig af systemets RAM. Dette sker via en dynamisk manager, som dynamisk allokere hukommelsen, og på denne måde vil ydelsen være på det maksimale konstant.
Giver det et overblik, eller skal jeg uddybe mere?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.