30. september 2005 - 10:12Der er
13 kommentarer og 1 løsning
fanger ikke mit css på nettet?
hejsa ..
sidder her på en it skole hvor læerene ikke har tid til at hjælpe..
så tænkte jeg det måske kunne være i kunne hjælpe mig en gang ..
jeg er i gang me at lave en hjemmeside i dreamweaver, hvor jeg bruger CSS (style.css)
inde i dreamweaver fander den det fint nok, men min border, som skal være 1px .. men når jeg uploader det viser den ikke min border .. skriften er som der står i mit CSS, hvorfor fanger den ikke resten ?
jhar lige en til: den er begyndt at skrive alt skrift med stort, i HTML'en når man kigger står der "scope="row"" det er noget den selv laver, og i "design" er der sat flueben i"header" det gør den selv, ved du hvordan jeg kan slippe for det? det er lidt belastene.. ellers tak for hjælpen :) smider du svar?
jamen den skriver "fed" skrift, og når den har bestemt sig for at skrive fed skrift, er det svært at få den overtalt til at gøre som jeg vil, altså at den skrifer skrift som der står i style sheetet .. :-/ på nettet bliver det vist rigtigt nok, men inde i dreamweaver vil den ikke
Jamen, så længe problemet kun bliver vist i dreamweaver er det da intet problem ? - har ikke selv dreamweaver, jeg programmere kun ud fra viden. Så jeg kan vist ikke hjælpe mere :)
- underligt lærerene ikke har så meget tid. Som du selv siger er det jo det de er der for.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.