20. oktober 2005 - 23:28Der er
24 kommentarer og 2 løsninger
problemer med netværk
Hej Jeg har lige installeret netværk med 1 trådløs of en kabelforbindelse. Bærbar med trådløs og stationær med kabel. Jeg kan pinge den bærbare fra stationær men ikke omvendt og kan derfor selvfølgelig ikke få lortet til at virke. Kunne jeg lige komme i dialog med en der har en del forstand på det. Mvh. Lauka
Jeg tror ikke det er det der er galt. Det virker fint den anden vej og det er også med kørende firewall. Jeg hopper af for i dag men hvis du har lyst kan vi da fortsætte i morgen aften
Nu kører netværket men jeg har problemer med at kryptere. Jeg gør som jeg har læst mig til her på E og har prøvet flere forskellige slags. WEP WPA og WPA-PSK. Intet virker. Er der en der kan give mig en udførlig vejledning.
Ja. Det var hovedsageligt firewall fra norton, der var problemet. mvh Lauka
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.