Avatar billede -gízmo- Nybegynder
25. oktober 2005 - 17:01 Der er 6 kommentarer

Delvist tilslutte til netværket, men kan ikke få en IP

Hej
Jeg skulle hjælpe en bekendt med hans netværk og problemet var følgende:
(Han benytter en netgear router fra TDC)
Han har en bærbar, som godt kan komme på det trådløse netværk. Derudover har han en bærbar mere, som ikke kan komme på det trådløse netværk og en stationær, som heller ikke kan komme på netværket, men disse to har kunne komme på tidligere.

Jeg prøvede følgende:
Da den stationære ikke kunne komme på netværket prøvede jeg at fjerne netkort driveren og derefter installere den igen. Dette virkede ikke, da windows stadigvæk siger at der er delvist forbindelse til netværket og når man så vælger at reparerer, får man en besked om at maskinen ikke kunne modtage en ip.
Jeg prøvede så, at sætte netværks kablet til den bærbar, som ikke kunne komme på det trådløse netværk og den kom fint på nettet, da jeg sattet et kabel til den. altså må det være et eller andet problem med den stationær.
Den bærbar som ikke kunne komme på det trådløse netværk, men godt kan komme på det normale skriver at der kun er delvist forbindelse til det trådløse netværk og den kan heller ikke modtage en ip, når man vil benytte det trådløse netværk.
Han siger at han scannede for virus og den fandt en masse filer med virus og virus programmet satte nogle af dem i quarantine.
Jeg ved ikke lige, hvordan jeg skal få netværket op at køre på de to computere, når det ikke hjælper at installere netkoret igen, men jeg håber at I har et par gode råd.

Jeg håber ikke at det er alt for dårligt forklaret.
Avatar billede dragonknight Juniormester
25. oktober 2005 - 17:04 #1
Dem der ikke kan komme på gør du følgende ved:

Start > Kør > cmd > skriv ipconfig /all og trykker enter.

Du kan skrive hvad den skriver på skærmen !
Avatar billede dragonknight Juniormester
25. oktober 2005 - 17:05 #2
Du kan også checke i routeren hvilket SSID (netværksnavn) der anvendes, og hvilken kanal der sendes på, for begge dele skal være det samme på PC'erne.
Avatar billede dragonknight Juniormester
25. oktober 2005 - 17:08 #3
Når SSID og kanal er i orden, og maskinerne under Inernetprotekol (TCP/IP) er sat til Hent automatisk en IP-adresse, så skal de kunne komme på nettet uden kryptering.

Kryptering: Både router og netkort skal understøtte den valgte kryptering WEP eller WPA/PSK.
Avatar billede lklingenberg Nybegynder
25. oktober 2005 - 22:57 #4
Har haft samme problem og læste forskellige steder på nettet om problemet med delvist tilslutning efter installation af SP2 til Windows XP. Kan det være en mulighed i dit tilfælde?
Avatar billede dragonknight Juniormester
28. oktober 2005 - 10:23 #5
Hvordan går det her ?
Avatar billede -gízmo- Nybegynder
19. november 2005 - 20:16 #6
Undskyld svartiden, men jeg har desværre ikke lige fået kigget på det endnu, så jeg kan desværre ikke lige give en tilbage melding endnu, men jeg skal nok skrive, så snart at jeg har kigget på det.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester