29. oktober 2005 - 22:38Der er
44 kommentarer og 1 løsning
Firefox ødelægger design! Hvorfor?
Jeg har en hjemmeside, som er ved at være færdig, så måtte lige teste den i Firefox! OG den giver problemer!
Iframen til venstre på de 2 sider er hvor I skal kigge.. som I kan se så, ser det ud til at siderne er for lange, men det er og kan ikke være rigtigt, da cellerne er sat op til 100% og det køre fint i Explorer!
trekkies >> Det er lidt uforståeligt, du anbefaler netop én af de DTD'er med hvilken html.dk skriver, _ingen_ browsere overholder standarden :)
På den anden side set, kan man proppe den oversigt et meget ildelugtende sted hen. Den er - som næsten altid fra den kant - ikke 5 øre værd kiloet!
Folkene bag html.dk ved ganske enkelt ikke en kæft om HTML, CSS, DOM eller JavaScript! Det sørgelige er, at de alligevel insisterer på at fylde uskyldige stakler med vås og vrøvl - hvilket resulterer i oceaner af spørgsmål og vildledende svar her på Eksperten. Hvis formålet med det site skulle være at få folk til at skrive god kode, burde det lukkes. Det er den eneste måde, sitet kan bidrage i den retning!
kimmys >> en DTD, der sørger for, alle 'de store' browsere overholder standarderne, ser f.eks. sådan ud: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">
- og fejlen ligger ikke i FF's måde at tolke koden på. Det er IE, der er forkert på den. Skal siden se anderledes ud, end den gør i FF, er din HTML- CSS-kode forkert :)
- det ser sikkert ud, som du gerne vil have det til i IE, men det ser kun sådan ud, fordi din kode er forkert. Brug en DTD, der gør, at IE overholder CSS og ret derefter din kode til. Så vises den ens i både IE og FF ;o)
Så vidt jeg ved, er det med at style scrollbars opfundet af MS, hvilket må være den egentlige forklaring på, at det kun er i IE, det kan lade sig gøre.
- rolig nu ... lad os lige besøge virkeligheden et øjeblik ;o)
Scrollbars kan ikke styles i andet end IE, da scrollbarstyles ikke er en del af CSS-standarden ... og så kan det formodentlig kun bringes til at fungere i IE, da den er integreret i styresystemet.
Desuden virker det ikke i IE, hvis reglerne lægges på body-elementet - og IE samtidig overholder CSS:
- og at du skriver koden, som du gør, får mig til at tro, du alligevel skider på den rigtige DTD. Brug nu en ordentlig DTD ... ellers vil du altid have en sur kamp med at få dine sider til at se ordentlige ud (plus, hvad det giver af andre uheldige bivirkninger) :)
ole > Jeg mener ellers at have læst i et af roenvings indlæg, at man ikke må have mellemrum mellem selector og kolon. Men det kan være, at jeg har misforstået noget...
- dér må ikke være mellemrum. Når nu, du siger det, kan jeg godt huske, Jes havde et indlæg i løbet af den sidste uges tid, hvor han påpegede netop dette. Til gengæld skrev jeg forkert. der skulle stå: "Du må gerne have en halv linje mellem property, kolon og værdi"
- jeg undskylder uforbeholdent, da min første påstand var en ren invitation til misforståelser :)
kimmy >> Tak for points ... og jeg skal forsøge at spendere dem fornuftigt ;o)
Jeg kender syntaksen: selector {egenskab:værdi;} - Men hvad er property?
Er det a'et foran kolonet i: a:hover {...}, der er property'en?
Jeg er stadig forvirret. Er vi enige om, at der ikke må være mellemrum mellem egenskab og kolon (Jeg kaldte før egenskab for selector - Hvilket nu gør det rigtig spændende *G*). Altså:
At syntaksen ikke er således: selector {egenskab :værdi;} men således: selector {egenskab: værdi;}
'a' er en selector 'hover' er en pseudo-klasse 'color' er en property 'red' er en (property-)værdi
Mellem 'a' og 'hover' må der _ikke_ være andet end et kolon ... ingen mellemrum. Mellem 'color' og 'red' må der være et kolon - og så mange mellemrum, du har lyst til.
Håber, det hjalp lidt. Ellers spørger du bare igen ;o)
*LOL* Flot, Apo! Hvilket jeg selvfølgelig havde vidst, hvis jeg havde tænkt klart her til aften. Det må være mit stikord til at gå i seng og få noget søvn, inden jeg får rodet mig ud i alt for meget 'ballade' :-D
Nå, men jeg fik da styr på hvad pseudo-klasse er betegnelsen for ;-)
Okay, så syntaksen må altså se således ud (hvis man ellers synes at det ser pænt ud): selector {egenskab : værdi;}
Jeg forstår hvad du mener med søjler (Jeg bruger det samme princip til at skabe overskuelighed i mine ASP-koder :-) )
Af en eller anden årsag, kan jeg ikke få mig selv til at gøre det samme i mine CSS-linjer - Det ser ikke 'rigtigt' ud i mine øjne.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.