Avatar billede unknown_someone Juniormester
31. oktober 2005 - 16:37 Der er 1 løsning

klik på link - musik fortsætte (flash/html)

Jeg har fået en opgave hvori der ligger et problem som jeg umiddelbart ser som umuligt at løse - men here it goes.

En side skal have 2 flash-elementer - en animeret top og en musikafspiller. toppen har en animation der kører én gang - når den er færdig er den færdig. musikken kører i et uendeligt loop men med mulighed for stop og pause. Resten af side bliver givet som ren html så søgemaskinerne kan læse og (forhåbentlig) indexere alle siderne.

Problemet er så at når man klikker på et link skifter siden jo - og det igen medfører et stop i musikken hvorefter den starter forfra når siden er loadet. Og det samme med flash-toppen. Disse to ting kunne være perfekt at kunne undgå men som sagt tvivler jeg på at man kan. Før jeg helt opgiver ville jeg lige høre hvad i eksperter havde af idéer.

frames/iframes er udelukket - og det skal stadig være lavet på en sådan måde at søgemaskiner ikke har problemer med at finde siden og at man fra en evt søgemaskiner ryger direkte ned på den pågældende underside og ikke bare til forsiden.

Jeg har sat 200 point af til et brugbart svar - bliver svaret (som nok forventet) et nej gives 50 til deling.
Avatar billede unknown_someone Juniormester
08. november 2005 - 11:10 #1
luk
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester