Avatar billede obix Nybegynder
04. november 2005 - 09:10 Der er 3 kommentarer

Excel til tiff billede. Kan det lade sig gøre?

Hej Eksperter.

Kan man lave en excel fil om til et tiff billede og hvordan?

Det er fordi jeg skal lave så folk kan vedhæfte excel regne ark til en xml fil og sende den til modtageren som en tiff fil men umiddelbart er jeg lidt på bar bund.

Mvh Obix
Avatar billede jpvj Nybegynder
04. november 2005 - 09:13 #1
Den nemmeste måde er nok at printe den til en Tiff printer driver, ex. http://www.informatik.com/tiffwork.html

Dette bør kunne lade sig gøre via DDE på en Windows platform, men spørg mig ikke lige hvordan man gør det fra Java :-)

Hvis du slet ikke er på en Windows platform, så vil jeg sige at opgaven er nærmest umulig...
Avatar billede obix Nybegynder
04. november 2005 - 09:15 #2
Vi er på en windows platform. Men det lyder da uhyggeligt.
Avatar billede jpvj Nybegynder
04. november 2005 - 09:41 #3
Jeg har ikke kodet Java i 3 år snart, men jeg fandt denne side ved at søge på google

http://www.javaparts.com/

Jeg kan nok ikke hjælpe dig mere og jeg tager forbehold for, om der er andre/nemmere måder at nå frem til målet...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester