11. november 2005 - 02:45Der er
4 kommentarer og 2 løsninger
Når man henter fra XML vil den så
Hvis nu man har en applet som står og repainter hele tiden (hvor den henter fra et xml dokument) - vil den så opdatere "server" siden hele tiden, eller er det kun java'et som står og repainter?
altså hvis du vi siger jeg har lavet en shoutbox.
Så henter jeg fra XML hvert 0,5 sekundt, med beskederne: Navn: besked
Vil den så bruge CPU på min server, eller vil min server slet ikke kunne mærke noget?
Mit spørgsmål er underligt, men håber i forstod det.
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Altså.. Har et xml dokument, hvor der hentes fra en database. Vil den så bruge en del CPU på serveren ved at hente i JAVA hvert sekundt fx?
Synes godt om
Slettet bruger
11. november 2005 - 05:55#2
Ok, hvis jeg forstår dig rigtigt så har du følgende :
1) Side med Applet 2) Applet som henter XML dokument fra server
Den server som sender XML dokumentet vil selvsagt bruge CPU på at gøre dette. Iøvrigt er et 0,5 sekundt også temmeligt meget. Du burde overveje hvor langtid du kan vente, jo længere der er mellem ventetiden jo mindre ressourcer anvender dit setup.
Den vil bruge lidt ressourcer på serveren, men 2 requests/sekund er ikke slemt.
Det er slemt hvis du har 500 PC'ere som alle gør det fordi så er det 1000 requests/sekund.
Du kan effektivisere det meget ved at lade sin applet åbne en permanent socket connection til en socket server, fordi så kan serveren nøjes med at pushe ud til client'erne når der sker noget.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.