Avatar billede rune_daub Nybegynder
28. november 2005 - 19:29 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

realtek rtl8139/810x

Hejsa
Jeg har en Acer 630 med et realtek rtl8139/810x netværkskort.

Problemet er at jeg mister netværksadgangen, hver gang jeg genstarter min internet forbindelse. Det eneste der kan løse problemet, er at afinstallere min TCP protekol og installere den igen.

Problemet er opstået i forbindelse med ServicePack 2.
Jeg har ikke lyst til at have en bærbar uden SP2, så hvad gør jeg?
Any ideas?
mvh
Rune
Avatar billede rune_daub Nybegynder
28. november 2005 - 19:44 #1
Det skal lige siges at problemet er at jeg ikke får tildelt en netværksadresse fra min router.
Sætter jeg en anden bærbar på det samme netkabel, så er der ingen problemer. Vi kan også skaffe netværksadgang på den problemfyldte computer... Så logisk konklusion er.... det er softwaren den er gal med.
Jeg har opdateret software til nyeste version fra Realtek.
Avatar billede boxer Praktikant
28. november 2005 - 20:17 #2
Prøv engang at fjerne netkortet via enhedshåndtering og genstart. Undlad at opdatere driveren.
Avatar billede rune_daub Nybegynder
29. november 2005 - 07:51 #3
Det har jeg prøvet. Det gav ikke noget resultat.

Jeg har haft et trådløst netværkskort i computeren, som jeg har taget ud og fjernet driverne til. Jeg har også haft geninstalleret hele computeren. Heller intet.

Så mon ikke det er et problem mellem Realteks kort og SP2... Håbede bare at der måske var nogen der havde oplevet problemet før, eller kunne hjælpe mig med at analysere frem til fejlen.
Avatar billede rune_daub Nybegynder
05. december 2005 - 14:22 #4
Ingen umiddelbare løsninger. Så spørgsmålet er lukket.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester