Avatar billede computermongolen Nybegynder
03. december 2005 - 19:29 Der er 3 kommentarer

Backup af min mp3

Hej Experten.


Det som øvelsen skulle gå på var at jeg skulle bruge en liste over hvad der er på afspilleren.
Denne liste skulle jeg bruge som backup, hvis min nuværende mp3 afspiller "afgik ved døden" og jeg skulle ligge musikken ned på en ny mp3 afspiller.
Der er jo som sagt ikke meget ved at skulle gennemse ca. 5000 stk. musik i mit musikbibliotek og så "trække" næsten 1400 stk. musik over i en ny afspiller
Hvis det kunne gøres "automatisk" ville det jo være meget nemmere.
Det var sådan en løsning jeg søgte

Hej fra Henrik
Avatar billede m0nk3y Nybegynder
03. december 2005 - 19:42 #1
Hej Henrik!

Du kunne let få en batch fil til at kopiere udvalgte sange ved et klik, men vil du have noget der virker lidt bedre og er lidt mere dynamisk, synes jeg du skulle spørge nogle i VB script kategorien, da jeg tror dette vil være perfekt til dette formål uden alt for meget programmering.

Du finder VB script under Programmering -> Script.

Er sikker på der er nogle der kan hjælpe dig med at lave et script der automatisk kopierede nogle udvalgte sange :)

Med venlig hilsen
Kristian Just Iversen
WebonNet.dk
Avatar billede snowball Novice
05. december 2005 - 09:35 #2
m0nk3y: Husk venligst at det ikke er tilladt at linke til sin hjemmeside som en del af sin signatur - http://www.eksperten.dk/regler.phtml punkt 2.1.6

Snowball / CoAdmin
Avatar billede m0nk3y Nybegynder
05. december 2005 - 12:41 #3
hovsa, det var ikke min mening at overtræde reglerne!

Det vil ikke ske igen, og tak fordi du siger det!

Med venlig hilsen
Kristian Just Iversen
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester