16. december 2005 - 14:44Der er
16 kommentarer og 1 løsning
Site med flere dll
Hej Jeg er ved at bygge et site som i høj grad består af moduler og self. klasser. Fx har jeg en klasse der tager sig af alt med database adgang. Jeg vil gerne ha det lavet så det er nemt at opdatere de her klasser og mine usercontrolls. Fx hvis jeg finder en bedre måde at tilgå min database, ville det være rart at bare opdatere den klasse, compile den og ligge den op, istedet for at skulle compile et helt site. Jeg har læst mig frem til at det ikke kan lade sig gøre at bede Visual studio om at kompile ens klasser i hver deres dll fil, men hvad gør man så?
Klasserne kan man self. lave i notepad eller sådan noget og så compile dem manuelt med csc, men hvad med ens usercontrolls? og er der ikke en nemmere måde?
Klasserne og usercontrollsne skal fungere integreret i sitet, det er kun med muligheder for opdatering jeg har for øje.
Er ovenstående den eneste måde man kan gøre det på?
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
du opretter bare seperate projekter til den slags klasser - så får du seperate dll'er ud. højreklik på din solution -> Add -> New Project vælg ClassLibrary og så propper du bare koden derind istedet for under dit web. mvh
Hej...så skal jeg ha en classlib for hver dll-fil... Hvad er et web controll library? For ellers kan jeg vel også bare lave andre projekter, én for hver user control? Det er lidt mange ting at ha til at ligge, men alligevel?
hvis du bruger 2003 bliver ethvert projekt til en dll, og så kan du bare have et projekt for hver usercontrol - og det vil nok forekomme lidt underligt uanset hvordan du vender og drejer det. mvh
det er når du opretter et controllibrary right? - den giver dig en template at gå ud fra - så ja... det kan du betragte som et eksempel på en (lille) custom control.
men usercontrols skal du jo ramme på en url, så du må oprette webprojekter til den slags - eller lave custom controls.
webprojekter bliver slet ikke kompileret til dll'er pr. default med 2005, og du kan sende dine ændringer ud ved alene at kopiere de filer du har rettet i direkte ud. mvh
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.