Avatar billede apitz Nybegynder
24. april 2001 - 21:24 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

Hvad er Bus Ratio Select???

Jeg har anskaffet mig et Soltek SL-75KAV bundkort med en Athlon TB 1000 processor. Jeg arbejder lidt med at clocke computeren.
Jeg har fundet ud af det med External clock og PCI clock, men i min manual til bundkortet er jeg stødt på \"Bus Ratio Select\" hvilket jeg ikke ved hvad er og hvad skal bruges til. Jeg ved at funktionen er disablet, men jeg ved ikke om jeg kan få mere ud af computeren ved at enable den og instille den rigtigt?????
Avatar billede makse Nybegynder
24. april 2001 - 22:23 #1
Bus Ratio Select er så vidt jeg husker CPU Multiplieren. (F.eks. 10x100)
Hvis du har sat det til \'By FID\' indstiller kortet selv multiplieren.
Hvis du har sat det til \'Switch\' kan du selv sætte multipleren via jumpere.

Hvis du har tegnet på din TB, og vil overclocke, skal du bruge \'Switch\' metoden.
Avatar billede skalerbar Nybegynder
24. april 2001 - 23:28 #2
Du skal have slået jumper 17 til ( funktionen er disablet fra start). Herefter kan du via jumperne, som anvist i manualen, sætte multiplieren. Det kræver at din CPU er multiplier unlocked. Hvis jumper 17 ikke er slået til, bruger mobo\'et bare den \"medfødte\" multiplier på din cpu.
Avatar billede skalerbar Nybegynder
24. april 2001 - 23:48 #3
din  processor kører som standard 10*100.
Du burde kunne køre med min. 7,5 (på SW2 skal pindene sidde: 1=off, 2: on, 3 :on, 4: off) * 133 (alle pinde på SW1 skal sættes til off) = 1000.
Herefter kan du hæve multiplieren 0,5 af gangen.

Avatar billede skalerbar Nybegynder
24. april 2001 - 23:52 #4
indtil system bliver ustabilt og herefter køre med den sidste multiplieren der kørte stabilt.
Avatar billede apitz Nybegynder
25. april 2001 - 09:28 #5
Tak for det!!!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester