Avatar billede aero Nybegynder
23. december 2005 - 08:52 Der er 1 kommentar og
3 løsninger

2 data base funktioner

Hej jeg vil høre om nogle kan hjælpe mig med 2 database funktioner til et asp site..

Hvad tænker jeg på..
1. En funktion der kan slette alle recorder i en database på en gang i access databasen "TestBD" og det er tabellen "Test" der skal slettes alt i.

2. En funktion på samme side der kan nulstille databasen altså som kan lave en form for oprydning/optimering af databasen og som så kan gøre at tabellen "Test" bliver nulstillet efter at den er tom så når jeg laver en ny record så gør den evt. ikke vide fra den ID jeg var kommet til som kunne være ID 45 og frem, kunne godt tænke mig at jeg med denne funktion kan gøre så den bliver nulstillet til 0 så min nye og første recorde får ID 1.

Kan nogle lave de 2 funktioner på samme side så jeg kan lave 2 link for at kalde disse funktioner på en anden side !?

Go' Jul og Godt Nytår..
Avatar billede medions Nybegynder
23. december 2005 - 08:57 #1
1) "DELETE FROM [Test]"

2) Du kan ikke nulstille en autonumnering...

//>Rune
Avatar billede fennec Nybegynder
23. december 2005 - 09:03 #2
2.
Hvis du vil nulstille hele Test tabellen, skal du slette den og oprette den igen:
drop table Test
create table Test (ID Autoincrement, Kolonne1 Text(20))
Avatar billede aero Nybegynder
23. december 2005 - 22:10 #3
FENNEC

findes der er sted hvor man kan læse mere om det der !? og evt hvordan man så kan slette en tabel helt for så at oprette den igen !?
Avatar billede aero Nybegynder
02. januar 2006 - 22:11 #4
jeg kan faktisk godt gøre det via
Server.CreateObject("JRO.JetEngine")
og
DeleteFile samt MoveFile fandt jeg ud af så behøver ikke slette den og oprette den igen men tak for jeres tid
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester