Avatar billede ktolbod Nybegynder
29. december 2005 - 14:23 Der er 8 kommentarer

Dreamweaver vs Visual Web Developer

Hey experts

Skal til at rode med noget .NET, og i den forbindelse skal jeg have fat i en editor. Og ville lige høre hvad folket bruger på eksperten????

Hvilken vil du anbefale af Dreamweaver 8 og den nye Visual Web Developer?
Det er vigtigt der er god integration med db (mysql), XML samt css.

Hvad anbefaler du???
Avatar billede arne_v Ekspert
29. december 2005 - 14:29 #1
Jeg kender ikke Dreamweaver men vi har set mange spørgsmål her hvor Dreamweaver
brugere har siddet med noget genereret spagetti kode og ikke kunne få det til
at fungere.

Prøv at søg på Dreamweaver og læs.
Avatar billede dr_chaos Nybegynder
29. december 2005 - 15:20 #2
hvis du skal kode asp.net så brug visual developer til det.
dreamveawer er noget skidt.
Avatar billede jokkejensen Novice
29. december 2005 - 15:37 #3
Dreamweaver er god til markup, der er den uden tvivl en af de bedste på markedet. Så er du ikke 100% inde i din hmtl, eller xhtml er det vejen frem til god markup.

Den kan som arne_v er inde på, godt generere noget shitty uoverskueligt kode, men i kode view giver den i hvert fald mig 50-60% større effektivit.

Men der er ingen hjælp at hente vedrørende intellisence til din C#/VB.net kode, her er Visual Web Developer meget bedre (formoder den skriver i codebehind med samme intellisense som VS.2005)..

Men personligt står den på VS.2003 til backend med dreamweaver til frontend her...
Avatar billede dj_uncas Nybegynder
30. december 2005 - 11:16 #4
Jeg har prøvet begge dele, og jeg ville klart vælge Visual Web Developer i dit tilfælde. Som jokkejensen siger er Dreamweaver fint til markup, men VWD er også kommet godt med, og genererer endda valid XHTML nu :-)

VWD har intellisense til både xml og css. Der er ikke nogen særlig integration med MySql, eller andre db'er end SQL Server for den sags skyld, men i mange tilfælde redder IntelliSense dig, da der også kommer tooltips frem når du bruger eksterne assemblies, eks. Connector/Net til MySql...

Desuden er VWD jo gratis det næste år, det må også være et plus!
Avatar billede ktolbod Nybegynder
30. december 2005 - 13:54 #5
Hey og tak for jeres input.... (gad vide hvordan jeg giver point her???)

Hvordan er det egentligt med CVS i VWD?
Der er et i Dreamweaver.
Avatar billede dj_uncas Nybegynder
30. december 2005 - 14:40 #6
Jeg er ikke helt sikker på det, men jeg mener VWD understøtter SourceSafe, og GodtDotNet workspaces...
Avatar billede dj_uncas Nybegynder
30. december 2005 - 14:43 #7
Dette link viser noget af hvad VWD kan:
http://msdn.microsoft.com/vstudio/express/vwd/features/


Det er faktisk ret vildt af et gratis stykke software fra MS at være..
Avatar billede dr_chaos Nybegynder
04. februar 2006 - 17:10 #8
Du mangler at lukke spørgsmålet.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester