30. december 2005 - 18:57Der er
16 kommentarer og 1 løsning
Drivere til skærm
Jeg har installeret Windows XP pro. Der er en fejl i skærmdriveren, da maskinen åber med en avg driver og derfor kan jeg ikke lave om på opløseligheden på skærmen. Jeg håber der er en der kan hjælpe mig meget hurtig.
Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.
scream brille - Det er nok rigtigt, at skærmen ikke behøver en driver, men til de 2 skærme jeg har: Netlup og Neovo fulgte der driver med. Om de så kan bruges til noget i praksis, er en anden sag.
ICC profiler gør at farve på skærm og scanner og printer er ens, således at det man ser på skærmen også er hvad man ser på en udskrift (eller fra en indscanning), har størst betydning for folk der arbejder med billed behandling, både på amatør men især på orofessionelt basis.
gotfred hvor læser du jeg skriver det er så vigtigt ? (for det er det nemlig ikke, for en skærm lever op til en given ICC profil skal den jævnligt justeres, og langt de færreste har udstyr til det, ved godt man kan købe mini versioner af justerings værktøj, men i mine øjne er det ikek professionelt, men ok skyldes nok også at jeg i min tid som monitor tekniker sad med udstyr til over 100000 bare for at kunne justere farve balncen)
For en sikkerheds skyld - Der er altså ikke lukket endnu.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.