25. april 2001 - 17:36Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Java virker ikke efter InterBase er installeret
Efter at jeg har installeret: InterBase sever (InterClient) og InterBase Client, kan jeg ikke længre bruge mit Java. Er der nogen der ved hvad det er InterCient laver om, så ens Java ikke virker mere. Ville være fedt hvis nogen vidste, hvad man skal rette for at få Java til at virke igen. Da vores 2. Semester eksamen i prog. starter i morgen :/
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Problemet er at når jeg har compileret et program (selv simple programmer som virkede før), og skal til at køre det siger den: Exception in thread \"main\" java.lang.NoClassDefFoundError: XXXXX
Jo det virker med den linie du har skrevet, men det er sq lidt irriterende at skulle skrive sådan hver gang. Du ved vel ikke hvor/hvordan man retter det permanent??
Det kan vaere saa mange stedet. Aaben en dosprompt og skriv sysedit og se om der ikke er et sted hvor den saetter classpath
(Og husk lige at lave en backup of de/den oprindelige fil, inden du saver igen :}
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.