03. januar 2006 - 12:53Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Ny SATA disk. Kopier alt
Hej... Min forhenværende opsætning var således. Har en 60 gb (primær master) og en 120 gb (primær slave, med win xp installeret på). Nu har jeg sat en 250 gb SATA disk i og ønsker at kopiere alt over på den nye disk. Den er nu sat til og vises i Acronis True Image som værende sekundær master.
Jeg vil gerne lave en clone disk fra 120 gb'en til 250 gb'en så alt forbliver som det var men nu bare bootes fra SATA'en. Her går jeg ud fra at det er bedst at min SATA bliver primær master i stedet for sekundær? Hvor ændrer jeg dette og er min forespørgsel mulig. Hvad skal jeg gøre rent elektronisk eller i BIOS for at gøre det optimalt?
De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker.
Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.
Visse bundkort har 2 kanaler til SATA, hvor den ene kanal er forbeholdt BOOT disken, og den anden er til DATA diske. Da din er sekundær Master, indikerer dette, at du har koblet SATA disken til DATA kanalen. Det forhindre dig ikke i at "kopiere" 120 GB diskens indhold over på SATA disken, men vil du BOOTe på SATA disken, skal den over på den BOOT'bar kanal. Tag en kik i manualen til bundkortet, for der vil det fremgå hvilken der er til BOOT diske og hvilken der er til DATA diske.
Jeg kan ikke lige finde den og er derfor lidt i panik.. :) Jeg har sat den til i SATA 1.. har derudover SATA 2, SATA 1 RAID og SATA 2 RAID.. Har du en idé om hvilken det er?
Du skal ind i BIOS under integrated Peripherals > On chip IDE Devices. Et stykke nede på siden står On-Chip Serial ATA, og den skal du ændre til Enhanced Mode. Så vil du kunne koble 4 IDE enheder og 2 SATA enheder på, så længe du kører XP.
Når du har fået "kopieret" 120 GB disken over på SATA disken, så skal du ind i BIOS og sætten SATA disken op i BOOT prioriteten under Advanced BIOS feature.
Jeg fandt aldrig en egentlig løsning på dette problem. Sidder stadig og roder med alle de fejl jeg endte med grundet en formatering og partitionering i Acronis True Image så reinstallerer alt. Efter jeg havde format/part og havde installeret alt, begyndte dette at ske...: (link følger)
Den står p.t. som enhanced mode på S-ATA og sidder i SATA 1 tilslutningen. Dropper dette spørgsmål og starter en ny tråd med det nyopståede problem. :) Mange tak for Jeres tid og hjælp alligevel. Rart at nogen har lyst til at hjælpe så man sidder og hiver hårrødderne ud. :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.