Avatar billede macintosh Nybegynder
26. april 2001 - 14:00 Der er 1 kommentar

Hjæp til Virtuel PC

Hejsa...

Er der en hjælpsom person der kan hjælpe mig med at opsætningen af internettet.
Jeg bruger macintosh, internt 56k modem og virtuel PC 3.0?

Problemet er vist hvordan jeg vælger/snyder win 98 til at henvise til det interne modem?

Hvis det kan lade sig gøre...så vil jeg gerne vide om div. sites på nettet kan køre optimalt? også selvom der står det er beregnet til win 95?

RikkeL :o)
Avatar billede burningice Nybegynder
26. april 2001 - 14:43 #1
uhm... hvorfor bruger du ikke bare virtual PC\'s egen internet sharing fuktion ?? På den måde kan du også være på internettet i windows samtidig med mac\'en :)

Du skal have added et netkort på windows konfiguration og det skal være shared, mener det er noget i den retning... det er længe siden jeg rodede med det. IP adressen i windows skal være DHCP tildelt og vupti... nu skulle du kunne være på internettet når mac\'en er det !!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester