20. januar 2006 - 12:59Der er
12 kommentarer og 1 løsning
ADSL til RJ45
Jeg har en ven der lige har købt en trådløs-netwærksrouter. Han siger at det stik der skal i routeren er bredere end det stik der skal i væggen. Der går derfor udfra at routeren modtager et standart RJ45-stik. Men er det nogle der ved hvad det andet stik hedder, og hvordan man kan konvertere imellem dem, så han kan få sat sin router til?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Hvordan konverteres der imellem stikkene? (Jeg har afvist dit svar fordi jeg ikke har fået svar på alle mine spørgsmål. Jeg har haft en dårlig oplevelse hvor jeg kom til at godkende et "forkert" svar. Så for at være på den sikre side afviser jeg alle svar indtil jeg har fået svar på mit spørgsmål, håber det er okay.)
Og det stik, som screem henviser til, i væggen altså, går normalt til en bredbåndsmodem. Bredbåndsmodemmet har så et RJ45 stik der forbindes til routerens wan side.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.