Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Mjaaahhhh .... hvad der er 'rigtigt' er jo ofte en laaaang diskution. På mange måder er JavaScript et lidt 'sloppy' sprog ... og endnu mere sloppy er brugen af det :)
F.eks. kan værdien af 'variable' være sat til 'false', hvorved den vil bliver stoppet af betingelsen: if (variable) .....
Det sker ikke, hvis værdien er sat til '-1', hvilket ofte kan være uheldigt.
En 'rigtigere' måde er nok at spørge til variablens 'typeof' - omend det forholdsvis sjældent ses: if (typeof variable=="undefined") { // variablen er ikke erklæret - eller har ikke fået sat en værdi }
/mvh </bole>
Synes godt om
Slettet bruger
04. februar 2006 - 07:41#3
Du kunne sørger for at dine variable var initialiseret til noget brugbart så som
var variable = null;
Om du vælger null eller noget andet er ikke pointen her, pointen er at slippe ud af Javascripts, ja i mangle af bedre ord sloppyness
Enig, men det kan desværre ikke altid lade sig gøre med f.eks. argumenter i en funktion, hvor dynamik 'i den anden ende' kan gøre det endog meget vanskeligt at vide, om der faktisk bliver sendt et argument - og i så fald hvad :)
Jeg er også enig i, at ordet 'sloppy' ikke er det bedste at bruge om sproget - hvilket forklarer gåseøjnene - 'løst' er måske bedre. Til gengæld brugte jeg - helt bevidst - ikke gåseøjne om ordet, da det beskrev brugen af sproget. Det gik ikke specielt på roenvings måde at bruge JS på, men vores alles brug (nogens mere end andres) ... og her er roenving faktisk en af de mere stringente kodere ;o)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.