Avatar billede Slettet bruger
04. februar 2006 - 22:24 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

RBL lister

Hvis man vil sikre at 99,xx% af alt indgående SPAM/virus fjernes uden at man skal invistere i software.

Hvilke RBL lister er så de mest seriøse og effektive at benytte?

Jeg har kigget på disse lister http://rbls.org/, men er der nogle man skal droppe og andre der skal vælges?
Avatar billede snowball Novice
05. februar 2006 - 00:11 #1
Der er næppe nogen lister der kan fjerne alt spam.

Personligt havde jeg meget gode erfaringer med Spamhaus - http://www.spamhaus.org/xbl/ - da jeg havde egen mail server. Den fangede et pænt stykke over 90% af den spam jeg modtog på domænet.

Som en note, så mener jeg ikke at det anbefales, at man benytter sig at flere forskellige lister på samme tid. Hvis de rigtige vælges, så burde 1 eller 2 være nok.
Avatar billede snowball Novice
16. februar 2006 - 23:28 #2
Har du fundet ud af noget? :)
Avatar billede Slettet bruger
03. marts 2006 - 03:16 #3
Jeg har haft spamhaus med, men stadigvæk ryger der en del igennem.
Avatar billede Slettet bruger
08. maj 2006 - 02:30 #4
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester