Avatar billede bjarkekr Nybegynder
06. februar 2006 - 15:59 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

bedre performance

Hejsa!

Jeg har en web applikation skrevet i delphi.net, men jeg synes den kører meget langsomt...

Er der nogen måder man kan øge performance på .net??

Et andet spørgsmål:
Så vidt jeg kan se er de eneste filer der skal bruges af webserveren mine aspx filer, dll filen i bin mappen, web.config og global.asax

Mit spørgsmål er nu: Hvordan ved webserveren at det er navn.dll den skal bruge og ikke et hvilket som helst andet navn?? I mit tilfælde hedder den zcfinal.dll. Hvis jeg omdåber den får jeg fejl, men jeg kan ikke se at navnet på filen står nogen som helst steder. Har lavet grep search på hele mappen. Har også kigget i machine.config.
Avatar billede overload.dk Nybegynder
06. februar 2006 - 18:26 #1
Til dit første spg. så ved jeg man enten i Visual Studio eller via andre programmer PreCompile hele siden, så det eneste, der faktisk kører på aspx-filerne er en lille reference til dll-filerne.

Har desværre kun hørt om det og set det virke, har ikke kendskab til selve værktøjerne eller hvad de hedder =(
Avatar billede bjarkekr Nybegynder
07. februar 2006 - 09:40 #2
Min side er precompiled til en enkelt .dll fil + nogle .aspx filer.. Eller i mit tilfælde er de fleste .ascx filer, men det skulle vel ikke gøre den store forskel..
Avatar billede Slettet bruger
11. februar 2006 - 06:44 #3
Dine aspx og ascx sider bliver kompileret første gang de bliver vist af IIS, det er dem du kan prekompilerer med værktøjer, men det vil også kun løse dine problemer, hvis dit problem relaterer sig til at sider bliver vist sløvt første gang de skal vises. Hvis du derimod har et "rigtigt" performance problem, nemlig at der køre dårligt hele tiden så findes der ikke rigtigt nogen snuptags-løsninger.

Kunne det tænkes at du i din kode kommer til at gøre noget som ikke er så hensigtsmæssigt eller noget som bare er rigtigt dyrt. Du kunne eventuelt kigge på noget caching hvis det er formange opslag eller ligende.

Men prøv at skrive lidt om hvad din appplikation laver og eventuelt beskriv de dele der kører dårligt - ved du specifikt hvad der køre dårligt?
Avatar billede bjarkekr Nybegynder
11. februar 2006 - 12:40 #4
Jeg har mere eller mindre fundet fejlen..

Der var flere objekter som ikke blev destroyed.. Bl.a. database forbindelser. Efter jeg har gennemgået min kode for dette, er siden blevet væsentlig hurtigere.
Avatar billede bjarkekr Nybegynder
01. maj 2006 - 09:50 #5
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester