12. februar 2006 - 15:05Der er
8 kommentarer og 1 løsning
PC til TV via AV, uden fjernbetjening
Hej.. Jeg har lige fået et tv, hvor fjernbetjeningen mangler. Har bestilt en ny, men i mellemtiden kan jeg ikke gøre meget. Så var det jeg kom til at tænke på at hvis man fx. sætter en dvd afspiller til, skifter tv'et auto over til AV. Men når jeg starter powerdvd op og smider en dvd i mit drev, sker der ikke noget, desværre.
Så er der en måde, hvorpå man kan sende det signal, som en dvd afspiller sender, når man tænder den, så tv'et selv skifter over til AV? (Med AV, snakker jeg om SCARD. Eller hvordan det nu staves.)
signalet findes ikke i SVHS eller composite. Der er nogle TV der kan sence signalet, men normalt ikke på scart stikket. Dit TV-out kort kan ikke lave dette signal.
Jeg har selv rodet med det en gang og er sikker på at det er pin8. og pin16 hvis billedet er sort/hvid.
og er det ac eller dc volt der skal til? eller er det ligemeget? har ikke så meget forstand på strøm, men har en ac-dc adapter, der skal levere fra 3.5 til 12v. kan jeg bruge den? det er vel kun et prik pin8 skal have ik? altså ikke en kontinuerlig strøm..?
nej enj det ved der ikke er. men jeg ved at dette tv normalt skifter over til AV når man tænder for dvd'en, så der burde ikke være nogen problemer der.
Jeg har nu siddet og fitlet med dette. Ud fra det skema der er på wiki, kan jeg meddele at det er PIN16 og PIN18 der skal bruges.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.