07. marts 2006 - 15:08Der er
11 kommentarer og 1 løsning
NUMLOCK aktiveret
På mit nye arbejde er jeg blevet beriget med en bærbar (HP 6220) og docking-station. Jeg arbejder på seperat tastatur og skærm på arbejde. Når jeg starter bærbar op om morgenen, er NUMLOCK ikke aktiveret. Jeg har været BIOS igennem for at finde indstilling, men uden held. Jeg kan erindre, at der i REG. basen findes en option for at aktivere/deaktivere NUMLOCK, men kan ikke huske, hvor jeg kan finde den??
Sættes InitialKeyboardIndicators af typen REG_SZ til 0 (nul), vil NumLock være slået fra for \"Current User\" efter denne logger ind. Sættes InitialKeyboardIndicators der imod til 2, vil NumLock være aktiveret og NT husker opsætningen fra forrige login.
Script virkede ikke(jf. link 1). Scriptet er godt nok installeret, men den vælger stadigvæk at åbne uden aktivering af numLock. Desværre heller ingen hjælp at hente i link 2.
Måske skulle jeg hellere spørge, hvordan VBA scriptet styres? Jeg kan se, at det registreres, hvorvidt NL vælges eller fravælges, men er der en egentlig brugergrænseflade til scriptet?
Hmm den kan du nok kun fjerne ved at udføre en systemgendannelse: Start > programmer > tilbehør > systemværktøjer > systemgendannelse Fin den "fed" dato - inden du installerede det
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.