Avatar billede gnuen Nybegynder
12. marts 2006 - 11:33 Der er 8 kommentarer og
2 løsninger

OEM version

Måske et dumt spørgsmål men kan man formattere og geninstallere en Windows XP OEM version efter at man har aktiveret nøglen ?
Avatar billede haverslev Novice
12. marts 2006 - 11:38 #1
Kort og godt : JA
Avatar billede steffansp Nybegynder
12. marts 2006 - 11:38 #2
Hvis du har en geninstallerings cd som du har fået med af fabrikken eller Evt. skal du trykke på en eller andet f1-knap for at komme ind i recovery consollen under boot.. Men ja du kan godt formatere, til den ser ud som ny(da du fik den).. Bare husk kan kun ske på den maskine du fik xp på..
Avatar billede gnuen Nybegynder
12. marts 2006 - 12:08 #3
steffansp> jeg har ingen recovery cd jeg har kun en XP original CD jeg har købt hos en forhandler med hardware ;-)
Avatar billede tubber Juniormester
12. marts 2006 - 12:29 #4
Kan du godt, det eneste du skal sørge for er at den hardware du købte CD'en med er i den computer du installere windows på.
Avatar billede gnuen Nybegynder
12. marts 2006 - 14:00 #5
ok tak for hjælpen og kan i alle ikke lige smide et svar så får i point
Avatar billede tubber Juniormester
12. marts 2006 - 15:22 #6
jeg springer over
Avatar billede haverslev Novice
12. marts 2006 - 15:59 #7
Avatar billede steffansp Nybegynder
12. marts 2006 - 18:50 #8
okay godt for dig :) Held og lykke(et kæmpe bøvl at formatere)
Avatar billede gnuen Nybegynder
13. marts 2006 - 16:55 #9
ja det var jo ikke mange point - men lidt har også ret ;-)
Avatar billede steffansp Nybegynder
15. marts 2006 - 20:45 #10
Hehe.. Nej.. :) Men passede jo til spørgsmålet.. :D
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester