18. marts 2006 - 13:12Der er
15 kommentarer og 1 løsning
Etablere forbindelse over nettet
Hej
Jeg vil gerne kunne spille over nettet med mine venner men det spil (sudden strike 2) vi vil spille kræver at visse porte er åbne på min forbindelse så man kan spille via direct ip. Problemet er at vores bolignet har lukket dem og vil ikke åbne dem.
Hvad gør jeg så??? Spillet understøtter ikke NAT-Aware (ved ikke helt hvad DET er) men er der noget software der kan etablere en forbindelse ala sådan som man gør via gamespy i f.eks. Americas Army eller Battlefield?
med andre ord er det muligt at skabe en IPX forbindelse mellem 2 computere via internettet?
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
lav en vpn forbindelse til din kammerat, derefter kan i spille sammen (husk det er DIG der skal "ringe op" til ham og ikke omvendt, det kræver dog at han kan ændre i hans router / modem, firewall, således i kan "tale" sammen
vpn = virtuel private network, er en metode hvor man via internettet skaber en forbindelse mellem 2 lokationer, fordelen er at det ser ud som man sad ved siden af hinanden (dog med en lavere hastighed), hvordan det opsættes komemr an på styresystem og flere andre ting
det har vi....ok jeg prøvede at etablere en ny netwærksforbindelse men efter at have valgt "Connect to the network at my workplace" skal jeg vælge VPN eller dial-up men jeg kan ikke markere nogle af dem.....ved du hvorfor?
du skal ikke vælge modem :O du skal vælge avanceret, og derefter vælge vpn, men du skal kende hans offenlige IP adresse, og han skal have opsat sin maskine til at lytte på "opkald" og have åbnet for de rette porte i hans firewall / router
ok....jeg starter "new connection wizard" vælger "connect to the network at my workplace" vælger så Vpn og så spørger den efter en ip adresse.....min ven går ind på myip.dk giver mig adressen og jeg taster den ind.....er det rigtigt? derefter skal han have sat sin maskine til at "lytte på opkald" hvordan gør han det.....forresten tak for din gode hjælp :-)
For at hans maskine lytter, skal han ind samme sted men vælge avanceret forbindelse, så hedder det noget med indgående opkald (sidder med en engelsk version, så er ikke 100% sikekr på hvad de kalder det på dansk), og hvis han sidder bag en router skal han ind i den og konfigurere den til at forwarde port 1723 til hans lokale ip adresse.
ok efter at have valgt "accept incoming connections" skal han vælge en deveci og her kan han kun vælge Direct Parallel (LPT1) er det den han skal vælge eller er der noget galt?
vi får fejl 800: Unable to establish the VPN connection. The VPN server may be unreachable, or security parameters may not be configured properly for this connection."
Jeg tror også han sidder bag et bolignet hvor der er en router/firewall han ikke har kontrolover...jeg ved heller ikke om han har en offentlig ip....hmm
det virker som om min ven skal kunne vælge hans netwærkskort og ikke kun hans parallelport.....der er jo ikke forbundet noget til hans parallelport....????
kotroller med shields up testen hos GRC.com at der faktisk er pbent på port 1723 (er der ikke det sidder han bag en router vil jeg gætte på, og så kan i ikke bruge den metode)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.