I så fald er det jo oplagt at benytte en SpinEdit til at angive vinklen.
Afstand til grundlinien (jeg går ud fra du stadig mener din "jordlinie") er nem at beregne, det er blot ((y-værdi for grundlinien)-(vingens y-koordinat)).
Nu ved jeg ikke hvor meget du kan huske af trigonometri, men du husker måske noget med sinus og cosinus i en retvinklet trekant. Det kan vi udnytte til formålet - ved at kende vingens længde og dens vinkel i forhold til den virtuelle 0-grads linie, kan vi beregne hvor vingespidsen er.
Bemærk at der danner sig en retvinklet trekant mellem vingen og "0-linien":
http://img217.imageshack.us/img217/59/windmill3ra.pngDa sin(B)=b/c og cos(B)=a/c, kan du let omdanne disse to formler til at beregne hhv. b og a. Disse to giver dig et offset til centrum, så læg hhv. X- og Y-koordinatet for dit centrum til disse værdier. Tegn så en linie fra dit centrum, og til det koordinat du lige har regnet dig frem til.
Husk på at sin() og cos() forventer at få vinklen i radianer. Du kan omregne fra grader til radianer med følgende formel: 2*pi*(VinkelIGrader/360).