Hvem passer it-sikkerheden i sommerferien hos din virksomhed?

Klumme: Sommerferien giver færre folk på kontoret, men cybertruslen kører videre døgnet rundt. Derfor skal virksomheder have styr på, hvem der overvåger og reagerer, når alarmen går.

Artikel top billede

(Foto: Bernd Dittrich / Unsplash)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Sommerferien er i gang. Kontorerne er ikke helt så fyldte, autosvarene er slået til, og tempoet er lidt lavere end normalt.

For mange virksomheder er det et pusterum. Men driften fortsætter. Det gælder også it-sikkerheden.

Derfor er spørgsmålet enkelt: Hvem holder øje, når bemandingen er lavere?

Hackerne holder ikke sommerferie

Cybersikkerhed er i dag en grundlæggende del af forretningen. Ikke kun noget, man tager sig af, når noget går galt, men noget der skal fungere stabilt også i perioder, hvor organisationen ikke er fuldt bemandet.

Trusselsbilledet tilpasser sig ikke ferieplaner.

Mængden af cyberangreb mod danske virksomheder er konstant stigende, og hackerne får hele tiden nye værktøjer til at angribe.

Cybersikkerhed er derfor et forretningskritisk spørgsmål, som det kan være endnu sværere at håndtere i en periode med lav bemanding end under normale forhold.

Data fra Arctic Wolf viser, at over halvdelen af sikkerhedsalarmer opstår uden for normal arbejdstid. Det understreger et vilkår, mange allerede kender. Overvågning og reaktion skal hænge sammen hele døgnet.

For mange virksomheder, særligt mindre og mellemstore, er det ikke realistisk selv at dække alle timer. Og i ferieperioder bliver det endnu tydeligere.

Derfor handler det ikke kun om flere hænder. Det handler om at indrette sig, så sikkerheden fungerer, også når bemandingen er lavere.

AI kan være en god hjælper

Her spiller teknologi en stadig større rolle.

AI-baserede løsninger kan overvåge og analysere aktivitet i realtid og opdage mønstre, som ellers kan være svære at fange.

Hvis et menneskeligt responsteam er tilkoblet, får man det bedste af to verdener: automatiseret overvågning koblet med menneskelig kompetence og faglig intuition.

For det er afgørende, at der er mennesker til at vurdere, prioritere og handle, når noget kræver mere end en automatisk reaktion. Det er i samspillet mellem teknologi og erfaring, at den reelle robusthed ligger.

For mange giver det derfor mening at tænke sikkerhed som en løbende kapabilitet, der ikke afhænger af, hvem der tilfældigvis er på kontoret.

Pointen er ikke, at sommerferien er en særlig risiko. Pointen er, at løsningen skal holde året rundt. Også når tempoet er lavere.

Når det er på plads, bliver ferien det, den skal være. Et pusterum. Også for dem, der ellers har ansvaret.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S