25. marts 2006 - 21:39Der er
18 kommentarer og 2 løsninger
Ubeskyttet netværk
Når jeg skal logge på mit eget trådløse netværk kan jeg se, at der er et andet trådløst netværk som hedder: "default" og det er uden sikkerhedsaktivering, så jeg kunne bare logge på, men det gør jeg selvfølgelig ikke.
Mit spørgsmål går på, hvordan finder jeg ud af hvem der ejer netværket, således at jeg kan gøre dem opmærksom på deres manglende sikkerhed?
Det kan du vist ikke rigtigt. du kan evt finde mac adressen på netværket og sætte en advarsel op i dit kvarter.
måske hvis du har en bærbar kan du måske via netstumbler peje dig frem til kilden ved at signalet bliver stærkere og ellers banke/ringe på og spørge dig frem
Det kan man faktisk med programmer som kismet eller networkstumbler. Disse to programmer har plugins til gps og kan pin pointe hvor antennen befinde sig ved at tage et par målinger. Dette kræver dog at du har en gps og at den kan sættes til din bærbare.
Det kan dog ikke betale sig, der er tusindvis af ubeskyttede netværk alle steder så min anbefaling er at du lader det være og så beskytter dit eget.
Hvis han er logget på kan du lave en net sent, men så har du jo allerede gjort dig skyldig i indbrud og det er heller ikke tilladt at bryde ind for at hjælpe.
Mit råd er stadig at du lader det være, men får sjældent tak for at påpege andres utilstrækkelighed, især ikke hvis man faktisk har begået ulovligheder for at kunne påpege det.
Har været ude med den bærbare for at tjekke om jeg kunne finde "default"-netværket via signalstyrken, men stoppede da yderligere 2 netværk dukkede op uden sikkerhed. Sætter en advarsel op i vores boligselskab med netværks-ID i stedet for, så har jeg da prøvet :-). Skal i have 15 point hver, da jeg bruger noget fra begge to?? Så skal levithan lægge et svar.
... ved min 'gamle's lejlighed med 5 etager kunne jeg stå midt i opgangen med min bærbare og "se" 5 forskellige WLAN - to af den kunne jeg bruge direkte ... Jooo - desværre (?!?) meget almindeligt ...
riversen: Jeg hjælper ved at sætte seddel op med netværksnavne, samt mine egne kontaktoplysninger. Det er måske ikke meget, men noget er det da.. :-) levithan og bufferzone: Tak for hjælpen.
hvis du trykker en masse sedler hvor du skriver at du har set der er mange ubeskyttede netværk så kan du jo tilbyde dem der læser din reklame at for et beskedent beløb 100 kr eller noget så kan du hjælpe dem med at få lukket deres netværkt så de ikke får indbrud. det kunne du sikkert tjene lidt på
Det paradis som blot venter på at blive udnyttet, opdager man jo alligevel, hvis man søger efter netværk. Hængte seddel op og fik henvendelse igår, så det ene netværk er nu krypteret. Ejeren af netværket afleverede uopfordret en kasse øl foran min hoveddør i formiddags. Konklusion: Venlighed betaler sig... Tak for rådene.
riversen: Jeg tror, at dem der vil misbruge/udnytte andres net udemærket ved hvor og hvordan. Jeg tror ikke, at de vil opsøge et netværk blot fordi der hænges en seddel op med et netværksnavn, som de selv ville kunne finde, hvis de havde en bærbar med. Tværtimod tror jeg, at fordi der hænger en seddel, så regner de nok nærmere med at sikkerheden skærpes fremover. Nu skal det nævnes at jeg bor i et yderområde af Vordingborg (ca 20000 indbyggere i hele kommunen), så hacker-aktiviteten vedrørende trådløse netværk er formentlig til at overse :-). Dog mener jeg stadig, at det er bedre at forebygge fremfor at helbrede, så jeg hænger stadig sedler op, hvis jeg opdager nye åbne netværk. Det giver også et bedre naboskab og så får man slukket tørsten...
det giver vidst ikke mening at diskutere videre... vi er bare uenige om, hvad der er god skik.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.