Avatar billede arnely Novice
28. marts 2006 - 10:38 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Opsætning af extra HD?

Hej,
Har fået mig en ny computer, hvor jeg har et C og E drew på, (intern HD).
Min gamle HD har jeg koblet til computeren via USB (Extern) kaldt drew F. Alt køre som det skal.

Men på den gamle HD ligger mit gamle styrer system XP home edition, og en masse andre programmer. Dem vil jeg gerne have slette - men hvordan gør jeg det?
Og hvordan er det bedst og opsætte hele computeren til og køre med de 3 drew. Hvor skal jeg ligge min programmer? Hvor skal jeg ligge min dokumenter o.s.v.
...Arnely
Avatar billede matcho Nybegynder
28. marts 2006 - 19:55 #1
Hvis du kan se den i denne computer højreklik formater.
Avatar billede matcho Nybegynder
28. marts 2006 - 19:57 #2
Styresystem er jo på C: Så programmer på E: og den eksterne til at gemme på.
Avatar billede arnely Novice
29. marts 2006 - 19:32 #3
Ja det er jeg med på og er hermed noteret. Men hvad med min dokument mappe, som XP opretter på C: kan jeg også bare flytte den over på drew E:.
Og mister jeg så ikke den smarte funktion som ligger i XP (syntes jeg) hvor jeg har mine dokument/billeder og musik, ligende i forbindelse med start menuen.
Avatar billede matcho Nybegynder
29. marts 2006 - 20:20 #4
Hvis det var min pc ville jeg oprette en ny dokumentmappe på den eksterne og kopiere dertil.
Avatar billede arnely Novice
29. marts 2006 - 20:32 #5
Jo men det er lidt bøvlet og skal gå den vej, nu når der ligger denne smarte funktion i XP. Hvor jeg kan finde mine dokumenter via start menuen.
Avatar billede matcho Nybegynder
29. marts 2006 - 21:37 #6
Den lader du bare blive og bruger højreklik til atkopiere de ting du vil passe på.
Avatar billede arnely Novice
01. januar 2007 - 19:38 #7
Lukket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester