28. marts 2006 - 11:23Der er
15 kommentarer og 1 løsning
drevbogstaver er forskellige på 2 forskellige partitioner?
Hej. Jeg har to SATA HDer i min computer. Jeg brugte FDISK til at partitionere da de var nye, men efter jeg havde inst. WIN XP home. Sådan her, så det ud (i XP home) da jeg var færdig:
HD1: (bogstav og drevnavn) C: XPhome D: XPprof E: Lager
HD2: F: tracks
Så installerede jeg XP professional på det drev, som hedder XPprof, men når jeg booter herfra er drevbogstaverne ændret:
HD1: (bogstav og drevnavn) C: XPhome F: XPprof G: Lager
HD2: D: tracks
Kan dette fixes sådan at drevbogstaverne er de samme på henholdsvis XPhome og XP proffesional, uden at jeg må geninstallere Windows XP home, og hvordan?
højreklik på dennecomputer - administrer - diskhåndtering. højreklik på det en af de drev du vil ændre drevbogstav på og sæt til f.eks. S Nu er drevbogstavet frit fra det drev du ændrede på, så nu kan du tildele dette bogstav til et andet drev - og ligeledes ændre drevet du ændrede til S til det drev bogstav der før var optaget af det andet drev.
Drevet med xp pro får du nok ikke lov at ændre sådan uden videre. Der er xx antal faste sti henvisninger til systemet drevet, som skal ændres før det vil virke korrekt
det r fint nok hvis jeg skal geninstallere xp pro, men ger ne sådan at bogst bliver ligesom på home dvs. fysiske & log. drev skal hedde det samme. det må da være muligt.
ahhh... hæhæ min metode duer ikke :) Det virker kun på den måde at det SER UD SOM OM drevene er korrekte under XPHome - men når XPpro bootes er drevene stadig forkerte :)
Ja, der er faktisk ingen anden udvej end at installere XP Pro igen. Man kan ændre drevet på systemdrev i win2000, men ikke i XP.
Nu har jeg prøvet at installere win xp pro igen, men frustrerende nok: Når jeg skal vælge hvilken partition den skal ligge på kan jeg kun vælge 'F: XPprof' (den som hedder 'D: XPprof', når jeg booter på 'C: XPhome'
jeg løste det ved at geninstallere PRO. Efter at have slettet den gamle (F:) partition oprettede jeg en ny samme sted, den fik så ønsket bogstav (D:). hvorfor den gjorde det, ved jeg ikke, men nu virker det ihvertfald.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.