Hvis du i enhedshåndteringen finder dit trådløse USB netkort, og går ind under egenskaber for dette, og så ind under avanceret. Der kan du indstille forskellige egenskaber for netkortet. En del af den er sat til Standart værdi.
Visse netkort har mulighed for selv at skrue op og ned for hastigheden for at spare på energien. Jeg har dog ved flere lejligheder oplevett, at når behovet er lille, og den skruer ned, så tager det 7 lange og 7 bredde for den kommer op på max hastighed igen, når det efterspørges.
På min hedder det strømspare funktion. Den har jeg sat til laveste. Jeg har også en der hedder sendeeffekt, den har jeg sat til højeste.
Kan du finde disse kan du forsøge at sætte den tilsvarende.
Der kan også være et andet net i din nærhed som anvender samme kanal som du, og som forstyrre din hastighed.
På
www.netstumbler.com kan du downloade et program, som kan se andre net i din nærhed. Du skal så i din router vælge en anden kanal, end disse net anvender.
Du kan også have forstyrende elektriske apparater i nærheden af din maskine. Der kan også være andet end luft mellem de 2 antenner. Begge kan nedsætte hastigheden.