Avatar billede Slettet bruger
26. april 2006 - 01:53 Der er 2 kommentarer

Arrownet + RDNS = Crap?

Hej Experter, nu har jeg over de sidste 5 måneder godt ville have lavet en RDNS ( Reverse DNS ) på mit domæne,

Det hele startede med jeg ringede til min internet udbyder Arrownet.
Jeg forklarede min sag.
Som forventet vidste ( Customer Care Medarbejderne) ikke hvad de skulle gøre.
Jeg fik snakket med en "Tekniker" han vidste dog ikke hvad en RDNS var, og sådan gik det i flere måneder med samme svar.

Så fik jeg en aftale med dem lige før Påske, en af teknikerne LOVEDE mig at der ville blive lavet en RDNS efter påske, så fik jeg en mail hvor der stod at det TROR de ikke de kan lave derfra,

nu har jeg igen for et par menutter siden skrevet en 13 siders forklaring ang RDNS, jeg har skrevet en README til dem hvordan de laver RDNS'en. Så nu håber jeg de kan hitte ud af det.

men hvorfor skal jeg sidde og lærer dem hvad fanden en RDNS er, :S

forstår det ikke.

men som sagt, de har lovet mig det, ? så kan de da ikke ændre svar? sygt men sådan er det jo?

har nogle af jer oplevet det samme?

hvis ik,  så det ok,

men til alle dem som vælger at skal have ny internet udbyder, IK VÆLG ARROWNET,

Følgene Grunde til IKKE at vælge Arrownet:

1. Deres supportere, har viden om ALT andet undtagen lige Internet,
2. Teknikerne skal man indlærer tingene
3. hvis der sidder en tekniker og du forklar ham din sag, snakker han udenom
...

mange flere grunde,

// ZuppR
Avatar billede levithan Nybegynder
26. april 2006 - 08:46 #1
Arrownet kan sagtes lave om på aftalen når de ikke engang ved hvad du snakker om. De kan jo blot sige det er en sikkerhedsrissiko bla. bla. bla.

men hvorfor skal du også bruge reverse dns? i har måske ikke egen ip ? eller kommer alle ud af samme router
Avatar billede Slettet bruger
26. april 2006 - 13:41 #2
Jeg kører Cs servere , Bouncer-Servere , Osv. så forstår godt mine clienter ikke gider have en generic-hostname
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester