10. maj 2006 - 17:18Der er
5 kommentarer og 1 løsning
focus() vil ikke som jeg vil.
Har nu prøvet alt (næsten), men kan ikke få denne supersimple funktion til at makke ret. Den hopper bare videre til næste tekstfelt, selvom der ikke bliver indtastet ret data.
Funktionen: function validerTid(val, idnum){ alert(idnum); if(!val.match(/^\d\d:[0-5]\d$/)){ alert('Forkert tidsangivelse.\nBrug dette format: 00:00'); document.getElementById(idnum).focus(); return false; } }
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Selv velbekomme ;o) Hvis du falder over FF-løsningen må du gerne poste den. Men ikke noget der haster eller er nødvendigt for den sags skyld. Det er bare meget rart at vide til næste gang.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.