Avatar billede logy Nybegynder
12. maj 2006 - 10:40

Ingen kontakt fra PC 2 til PC 1 i Trådløst Netværk (Logonfejl)

Har oprettet et trådløst netværk med PC2 og PC 2 + Internet (Webspeed) Anvender en LevelOne Router WBR-3404TX - 11g AP.
PC 1 kører XPpro, PC 2 XP-Home edition. Begge er 100 % opdaterede, og har begge opdaterede AVG free antivirus programmer.
Netværket funger fint lige bortset fra een, men ganske alvorlig fejl.
Der er ingen problemer fra PC1, hvor jeg f. eks. via "Vis arbejdsgrupper" fint kan få adgang til delte mapper/drev på PC2.
Det er derimod ikke muligt fra PC2, hvor jeg ved samme forsøg konsekvent får følgende fejlmeddelse:
"\\PC1 er ikke tilgængelig. Du har muligvis ikke tilladelse til at bruge denne netværksressource. Kontakt serverens administrator for at finde ud af, om du har adgaangstilladelse.
Logonfejl: Brugeren har ikke fået lov til at anvende den anmodede logontype på denne computer"
Hvor og hvordan får jeg givet denne tilladelse ??
Jeg har prøvet forskelligt. Har deaktiveret Firewall på PC 2, hjælper ikke, har deaktiveeret gæstekonto på begge PCer, hjælper heller ikke.
Bruger på PC2 er oprettet som admministrator, ligesom jeg selv er det på PC1. Bruger af PC2 har en konto på PC1, men problemet er til stede uanset, om denne ophæves.
Jeg kan have en mistanke´om, at AVG virusprogrammet muligvis kan stå med en indstilling, som kan blokere, men jeg ved ikke om det kan være tilfældet, og hvor det så skulle rettes.
Fejlen fremkommer jo på PC2, men kan det tænkes, at det alligevel er på PC1, at fejlen skal rettes (tilladelsen gives).
Ja. det fremgår nok tydeligt, at jeg ikke har megen forstand på netværkets finurligheder.
Begge PCer kører i øvrigt i alle andre henseender helt optimalt
En bekendt har foreslået, at jeg geninstallerer XP Home på PC2, så mener han, at fejlen vil være væk. Det er jeg ikke meget for, for så ryger den netop med besvær oprettede netværksinstallation, så kan jeg begynde forfra. Har heller ikke den originale Windovs Home disk, men en eRecovery disk fra Acer.
Jeg kan heller ikke rigtig tro andet, at end at fejlen må ligge i en eller anden lille detajle, som måske kan være meget nemt at ændre, bare man ved hvor
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester