Avatar billede kasperbr Nybegynder
12. maj 2006 - 13:26 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Hvad er svcmonh.dll

Hej Eksperer..

Når jeg scanner min computer med Ewido_micro, så finder den denne fil, svcmonh.dll.. Den ligger inde i C:\WINDOWS\system32\PIN og jeg aner ikke hvad det er for en.. I Ewido siger den High Risk..
I fil beskrivelsen siger den: Not-A-Virus.monitor.Win32.GoldenKeylogger.130..

Hvad er det for en type helt præcis.. ?

Hilsen Kasperbr
Avatar billede bufferzone Praktikant
12. maj 2006 - 13:39 #1
Spyware.PersonInspect is a spyware program that monitors Internet activity, logs key strokes, and takes screenshots.

http://www.symantec.com/avcenter/venc/data/spyware.personinspect.html
Avatar billede bufferzone Praktikant
12. maj 2006 - 13:40 #2
Avatar billede kasperbr Nybegynder
12. maj 2006 - 13:43 #3
Okay.. Men er det en der er meget farlig.. ?
Avatar billede bufferzone Praktikant
12. maj 2006 - 14:12 #4
Farlig og farlig. Den bør fjernes, især logging af key strokes er ubehagelige, da det potentielt kan afsløre passwords og brugernavne. Det er nok en af de farligere typer af spyware. Hvis du ikke fjerner den bør den s aktiviteter som minimum blokkeres i firewallen, men fjern den hvis du kan
Avatar billede kasperbr Nybegynder
12. maj 2006 - 14:14 #5
Okay.. Mange tak for hjælpen..

Jeg forsøger at fjerne den med det samme så..

Jeg har givet dig dine point:P
Avatar billede bufferzone Praktikant
12. maj 2006 - 14:34 #6
Tak for det, hvis du skal have hjælp til at fjerne, så vender du tilbage.
Avatar billede kasperbr Nybegynder
12. maj 2006 - 14:42 #7
Jeg har fået den fjernet nu.. Ellers tak for din fine hjælp.. :D
Avatar billede bufferzone Praktikant
12. maj 2006 - 14:45 #8
velbekommen. Du kunne overveje at kikke forbi http://www.spywarefri.dk der har samlet noget beskyttelsessoftware i en samlet pakke, så du dels er beskyttet og dels kan fjerne løbende
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester